Şifa Veren Telbine Çorbası Tarifi

“Telbineye önem veriniz, hastaya onu yediriniz”

Peygamber Efendimiz (S.A.V) 

Telbine Osmanlıca sütlü bulamaç aşı, arpa suyu anlamına gelmektedir. Süt ve arpayla yapılan Telbine çorbasının birçok hastalığa şifa olduğu için bizzat Peygamberimiz S.A.V. tarafından tavsiye edilmiştir.

Arpa içerisinde bulundurduğu besin değerleri açısından zengindir. Bu yüzden insan sağlığı için önemlidir. Selenyum, bakır, kalsiyum, çinko, demir, protein, B vitamini ve magnezyum gibi lif ve temel minerallerle doludur. Sağlık dostu bu çorbayı hastayken içerseniz ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamış olursunuz.

Telbine çorbasının içerisinde bulunan arpa ve bal mutluluk hormonunun salgılanmasına katkı sağladığı için hastaların moralinin yükselmesini sağlar.

Bu çorba üzüntü ve kederli kimsenin gönlünü kuvvetlendirir

Hazret-i Aişe


Telbine Çorba Tarifi

O zaman hastaları ayağa kaldıran şifa veren bu çorbanın tarifine geçelim.

Malzemeler

  • 1 su bardağı arpa unu
  • 3 su bardağı süt
  • 3 su bardağı su
  • İsterseniz 6 sı bardağı süt ile de hazırlayabilirsiniz.
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı

Zeytinyağını tencereye koyuyoruz. Zeytinyağını çok ısıtmadan arpa ununu ekleyerek kavuruyoruz. Üzerine süt ve suyu ekleyerek topak kalmamayacak şekilde hızlıca karıştırıyorıuz. Çorba kıvam aldıktan sonra altını kapatıp bal ekliyoruz.

İsterseniz üzerine pul biber yakıp süsleyebilirsiniz.

Not: Çorbanın kıvamı bulamaç gibi oluyor. Kıvamını puding gibi düşünebilirsiniz. Eğer daha sulu bir kıvamda olmasını isterseniz arpa ununun miktarını azaltabilirsiniz.


Afiyet Olsun…

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: