Gıdanı Koru! Sofrana Sahip Çık Kampanyası Nedir?

Sofrana Sahip Çık Kampanyası Nedir?

Ülkemizdeki gıda israfını önleyebilmek, toplumu gıda koruma konusunda bilinçlendirmek adına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından harika bir kampanya başlatıldı. Bugün gıdalar bilinçsizce israf edilirken açlık nedeniyle hayat mücadelesi veren insanlar mevcut. Her yıl üretilen gıdaların üçte birinin israf edildiğini biliyor muydunuz? Çöpe atılan yıllık gıda 18,8 milyon ton. %2 civarında gıda israfını önleyebilsek 360 bin ailenin 1 yıllık asgari geçimi kadar tasarruf sağlarız. Bu oranı %5 yapmayı başarırsak 900 bin ailenin 1 yıllık asgari geçim rakamı kadar tasarruf etmiş oluruz.

Kampanyaya Nasıl Katılabilirim?

Kampanya katılmak için yapmanız gereken çok kolay. https://gidanikoru.com/dunyarekoru linkine tıklayıp kampanyayı imzalamanız gerekiyor. Böylece adınıza bir sertifika hazırlanacak ve ücretsiz olarak sizin adınıza 5 fidan dikilecek. Geleceğe nefes olmak, sofranıza sahip çıkmak bu kadar kolay. Adınıza hazırlanan sertifikayı “#SofranaSahipÇık” etiketiyle Twitter’dan paylaşırsanız adınıza 100 fidan dikiliyor.

Gıda İstafında Cano Yanımızda


Gıdanı koru, sofrana sahip çık kampanyasının maskotu ile tanışalım. İsmi Cano. O’nu her an her yerde görmemiz mümkün olabilir. Bazen bir markette ya da restoranda. Bize alışverişimizi planlayıp planlamadığımızı sorabilir ya da gıda israfı hakkında bilgi verebilir. Canoyu zorlu görevler bekliyor. Gıdalarımızı korumak, israf etmemek konusunda ne kadar bilinçlenirsek Canoya o kadar yardım etmiş olacağız.

Gıda İsrafını Nasıl Önleyebiliriz?

  • Alışveriş listesi yapmak ve ihtiyacınız kadar almak bilinçli alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Dolabınızdaki malzemeleri gözden geçirdikten sonra bir alışveriş listesi yapın. İhtiyacınızdan fazla almamaya özen gösterin.
  • Aldıklarınızı tüketmeye çalışın ve kalanları değerlendirin. Hızlı bozulan ve son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri öncelikli olarak tüketmeye çalışın. Kalan yemekleri atmayıp ertesi gün de tüketmeye özen gösterin. Başka bir yemek hazırlarken de kullanabilirsiniz. Kalan pilavlarınızdan yayla çorbası ya da kadınbudu köfte yapabilirsiniz.
  • Yiyeceklerinizi taze tutun.Buzdolabı ısısını ayarlayın, sıcaklığın 1-5 derece arasında olmasına dikkat edin. Satın aldığınız yiyecekleri daha sonra tüketecekseniz dondurarak saklayın.
  • Tabağınızda yemek kalmasını engellemek için küçük porsiyonları tercih etmeye özen gösterin. Az miktarlarda servis ederek tabağınızda kalmasına engel olabilirsiniz.

Bayat ekmekleri değerlendirebileceğiniz Konya Mutfağından harika bir lezzet olan Papara tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın….

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: