Deli Kızın Adresi

Evde Jelibon Yapımı Tarifi

Küçük büyük herkesin çok sevdiği Jelibonlar. İçi meyve sulu dolu yumuşacık jelibonlara kim hayır diyebilir ki? Çocuklarla birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz en tatlı etkinliklerdir birisi Ara tatilde çocuklarla birlikte mutfakta güzel vakit geçirmeye ne dersiniz?

Jelibonu evde hazırlamak çok pratiktir. İhtiyacınız olan sadece meyve suyu ve jelibonun o yumuşacık kıvamını alması için jelatin ya da agar agar tozu. Meyvelerin kendi şekeri yeterli gelmez ise tatlandırmak için bal, şeker ya da esmer şeker ekleyebilirsiniz. Şeker oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ben genelde şeker kullanmıyorum. Böylelikle sadece 2 malzeme ile jelibonlarınız hazır oluyor.

Meyve Suyu

Ananas, portakal, vişne, elma, üzüm…. istediğiniz meyvenin suyunu katı meyve sıkacağında sıkarak elde edebileceğiniz gibi hazır meyve suyu da kullanabilirsiniz. Kolalı yapmak isterseniz meyve suyu yerine kola da kullanabilirsiniz:

Aslında sıvı olan herşeyin jelibonunu yapmak mümkün. Ispanağın suyu, bitki çayı ya da badem sütüyle de jelibon yapabilirsiniz. Bu sizin hayal gücünüze ve damak tadınıza kalmış. Ispanak suyuyla yaparsanız yorumlara yazmayı unutmayın.

Jelatin ya da Agar Agar Tozu

Jelatini marketlerden kolayca temin edebilirsiniz. Eskiden sığır jelatini bulmak zordu ama artık büyük marketlerin hepsinde sığır jelatini var.

Agar agar tozu ise bitkisel bir jelatin. Kırmızı deniz yosunlarından elde ediliyor. Agar agar tozunu temin etmek için internet sitelerini kullanmanız gerekir. Online olarak satın alabilirsiniz. Malesef ki sığır jelatini kadar kolay bulunmuyor.

Tatlandırma

Tatlandırmak için şeker, esmer şeker, bal ya da tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

Evde Jelibon Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Yapılışı

Bütün malzemeleri küçük bir tencereye koyup karıştırın. Daha sonra tencereyi ocağa koyup ısıtmaya başlayın. Kaynamasına izin vermeden karışımın kıvam almasını sağlayın.

İstediğiniz silikon kalıplara döküp buzdolabında en az 2 saat dinlendirin.

Afiyet olsun.

Ara tatilde çocuklarla mutfakta eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak Kardan adam irmik tatlısı tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Exit mobile version