Verimli Ders Çalışma Tekniği Pomodoro Nedir?

Son zamanlarda herkesten sıklıkla duyduğum bir teknik Pomodoro Tekniği. Ders çalışmayı sevimli hale getiren, çocukların verimli çalışmasını sağlayan, uygulayanlar tarafından da beğenilen bir ders çalışma yöntemi. Ders çalışırken dikkati kolay dağılan kişiler için güzel sonuçlar alınabilir.

Pomodoro İtalyanca bir kelime. Anlamı ise Domates 😀 Domatesle bu teknik arasında nasıl bir ilişki olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Mutfaklarda kullanılan domates şeklindeki zamanlayıcılardan geliyor ismi. Verimli ders çalışma tekniği Pomodoro 25 dakika ders – 5 dakika mola şeklinde uygulanır. Toplam 30 dakikalık bu süreç bir Pomodoro dilimini oluşturur.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?


Pomodoro Tekniği ‘verimli ders çalışma yöntemi’ olarak bilinse de aslında bu yöntemi hayatımızdaki bir çok alanda uygulayabiliriz. Yapmanız gereken ama bir türlü başlayamadığınız işler için güzel bir başlangıç olabilir.

  • Yapacağınız işe başlamadan önce o iş ile ilgili bütün metaryelleri hazırlayın.
  • 25 dakika boyunca bütün dikkatinizi yaptığınız işe vermeniz önemlidir. Bütün konsantrasyonuz ile yaptığınız işe odaklanın.
  • 25 dakika çalışma+ 5 dakikalık mola sonunda bir pomodoro tamamlamış olursunuz.
  • 4 pomodoro tamamlandıktan sonra ( bu yaklaşık 2 saatlik verimli bir çalışma zamanı eder) yarım saatlik ara verin.

Pomodoro Tekniği Etkili Midir?

Zamanı öldürmek en pahalı harcamadır.

Balzac

Verimli ders çalışmak, zamanı doğru kullanmak!

Kaç saat çalıştığınız, günde kaç soru çözdüğünüz önemli olsa da harcadığınız bu zamanın ne kadarı sizin için verimli oldu?
Pomodoro yöntemi verimliliği arttırdığı için bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. İnternette pomodoro sayacı uygulamaları, pomodoro yöntemine uygun ders çalışma programları, bu yöntemle çalışanların başarı hikayeleri gibi bir çok detaya ulaşmak mümkün. Sanırım bu da Pomodoro tekniğinin ne kadar sevildiğinin bir göstergesi.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

Ders çalışırken tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: