Kronolojik Yaşını Değiştiremezsin ama Ruh Yaşını Değiştirebilirsin.

Bence insanların 2 yaşı var. Birincisi koronolojik yaşı yani nüfus cüzdanında yazan doğum tarihi. Gidip mahkemede yaş küçültüp büyültmediğin sürece koronolojik yaşını değiştiremezsin. Her geçen 365 gün 6 saat sonra bir yıl daha yaş almış olursun. Değiştiremediğin kronolojik yaşın bir bakmışsın ki seni değiştirmiş. Ayna da beyaz bir saç teli, alnında bir yaşanmışlık izi. Her geçen yıl bir değişiklik katar sana. Senin değiştiremediğin yıllara inat o değiştirir seni. 20’ler 30’lar 40’lar derken akıp gider zaman. Bir bakmışsıın çoluk çocuğa karışmış, anneanne dede oluvermişsin. Zaman akıp giderken sen zamana karşı koyamazsın. Albümden eski günleri anar derin bir ah çekersin. Hey gidi gençlik hey!

Ruh yaşı öyle mi peki? 80 yaşında çocuk olur mu insan? Olur. Ruhunu beslemişse, ona iyi bakmışsa, ne yasarsa yasasın hayattan keyif alabilmişse yani içindeki çocuğu koruyabilmişse 80 de de çocuk olabilir. 50 yaşında üniversite okuyan, 60 yaşında müzik aleti çalmayı öğrenen, 70 yaşında yeni bir şeyler öğrenmenin peşinde koşan insanlara hayran oldum her zaman çünkü onlar kronolojik yaşının esiri değil, psikolojik yaşının kahramanları.

undefined


Ruhunu nasıl besleyeceksin peki? Ekmek peynirle değil tabi ki 😀 Ruhunu kendin için bir şeyler yaparak besleyeceksin. Bir kitap okuyarak, müzik dinleyip eşlik ederek, mutfaktaki bulaşıkları boşverip yürüyüş yaparak, sevdiklerine vakit ayırarak, kendine en sevdiğin yemeği yaparak,hobiler edinerek ve en önemlisi etrafa kulaklarını tıkayarak. Kahkaha atarsam ne düşünürler? Bunu giyersem ayıp mı olur? Kırmızı ruj sürülür mü? Bu yaştan sonra olur mu ki?diyerek değil içinden geldiği gibi yaşayarak beslersin ruhunu. Şunu bil ki ne yaparsan yap hep birileri tarafından eleştirileceksin. O kırmızı ruju sürsen de sürmesen de, o beğendiğin elbiseyi giysen de giymesen de bir şey bulup eleştirecekler zaten. O zaman içinden geleni yaparak ruhunu beslemeye ne dersin?

Haydi şimdi şu soruyu sor kendine? Hayatımdan memnun muyum? Kendim için ne yapıyorum? Memnun değilsen o zaman ikinci soru, seni ne memnun eder? Kronolojik yaşın ne olursa olsun hiç bir şey için geç değildir? Resim yapmak, spora başlamak, çalışmak, üretmek, hobiler edinmek…. Devletin ücretsiz çok güzel kursları var. Unutma psikolojik yaşın yeni bir başlangıçta senin yanında olacak süper kahramanındır.

Sevgiyle Kalın

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

One thought on “Kronolojik Yaşını Değiştiremezsin ama Ruh Yaşını Değiştirebilirsin.

  1. Tam da bugün yaş konusunu bana epey düşündüren izlediğim diziden bahsetmiştim bloğumda. “Grace and Frankie” yi izlediniz mi.. tavsiye ederim..
    Ben bazen kendimi çok yorgun yaşlı hissediyorum bu da genelde üzüntü stres zamanlarında… ama bu zamanlar olmasa sanki küçük bir kız çocuğu gibi aklım fikrim muziplikte oyuncaklarda sevgi verip almada.. bu arada 43 yaşındayım 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: