5 Sevgi Dili. Senin sevgi dilin hangisi?

Bir japon gelip size adres sorsa adresi tarif edebilir misiniz? Eğer japonca biliyorsanız işiniz kolay. Peki ya bilmiyorsanız? Adresi ne kadar iyi bilirseniz bilin japonca bilmediğiniz için kendinizi ifade edemezsiniz. Her insanın da kendi sevgisini anlattığı bir dili var. Eşinizin sevgi dilini bilmiyorsanız japon turiste yol anlatmaya çalışmaktan öteye gidemezsiniz. Eşimi çok seviyorum ama sevgimi gösteremiyorım. Belki de eşimizin sevgi dilini konuşmadığınız için sizi anlamıyordur. İyi bir iletişim için önce kendi sevgi dilinizi keşfetmeniz gerekir. Size sevildiğinizi en çok ne hissettirir? Eşinizin size hediyeler alması mı? Her zamam el ele diz dize olmak mı? Evde size yardımcı olması mı? Kendi sevgi dilinizi keşfettikten sonra eşinizinde sevgi dilini öğrenmeniz gerekir. İşte o zaman çok daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

5 Sevgi Dili isimli kitabın yazarı Gary Chapman uzun yıllardır Amerika’da evlilik danışmanlığı yapmaktadır. Kişilerin sevgilerini farklı şekillerde ifade ettiğini belirtiyor.

Sevgi Dilinizi öğrenmek için buradaki testi yapabilirsiniz.

İşte 5 Farklı Sevgi Dili

1.ONAY SÖZLERİ

Eşinizin sizi taktir etmesi, başkalarının yanında sizin hakkınızda güzel şeyler söylemesi, size sürekli iltifat edip övmesi… Size sevildiğinizi hissettiriyorsa sizin sevgi diliniz onay sözleridir.

2.NİTELİKLİ BERABERLİK

Bir süre tüm dikkatinizi ve ilginizi eşinize vererek beraber vakit geçirmek ve baş başa yaptığınız aktiviteler size sevildiğinizi hissettiriyorsa, beraber yürüyüşe çıkmak, sohbet etmek, yemeğe gitmek sizin için önemliyse sevgi diliniz nitelikli beraberliktir.

3.ARMAĞAN ALMA

Sevdiğini göstermenin en güzel yollarından biridir hediyeler. İster büyük ister küçük olsun düşünülmek, hatırlanmak iyi gelir insana. Eşinizin size süprizler yapması, eve çiçeklerle gelmesi, özel günlerde hediyeler alması size sevildiğinizi hissettiriyorsa sizin sevgi diliniz armağan almadır.

4.HİZMET DAVRANIŞLARI

Eşiniz ev işlerinde size yardım ettiğinde, beraber yemek hazırladığınızda, alışverişe çıktığında, çocuğun bakımında size yardım ettiğinde, masayı topladığında, evdeki tadilat işleriyle ilgilendiğinde sevildiğinizi hissettiriyorsa sevgi diliniz hizmet davranışlarıdır.

5.FİZİKSEL TEMAS

Dokunmak, sarılmak sevgiyi göstermenin en güzel yoludur. Bazen hiç konuşmadan sarılarak ya da elini tutarak ben yanındayım demektir. Mutluluk, üzüntü, korku gibi pek çok duyguyu yaşarken sevdiklerinize sarılarak duygularınızı paylaşabilirsiniz. Eşinizin size sarılması, ele ele yürümek, koltukta yanyana oturmak, öpücükler size sevildiğinizi hissettiriyorsa sevgi diliniz fiziksel temastır.

undefined


“Aşkı anlatabilmek için yeryüzünde var olan dillerden başka bir dil ister” 

Eugene Delacroix

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: