Kefirli probiyotik dondurma. Mevsim meyveleri ile çok pratik bir tarif.

Neden Probiyotik?

Probiyotiklerin sağlığa olan faydalarını sanırım duymayan kalmadı. Probiyotikler bağışıklık sistemimiz için çok önemli çünkü içerisinde “iyi” bakteriler bulunduruyor. Probiyotik, insanlar için sağlıklı olan özellikle de sindirim sistemimiz için önemli olan canlı bakteriler ve mayalardır. Biz bunları genellikle, hastalığa neden olan mikroplar olarak düşünürüz. Vücudumuz da hem faydalı hem de zararlı olan bakteriler bulunur. Bu bakteriler arasında probiyotikler genellikle, “iyi” veya “yararlı” bakteriler olarak bilinirler çünkü bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar.

Çocuklarda probiyotik tüketimini sağlamak için ben değişik yollar kullanıyorum. Bunlardan biri de asla hayır diyemeyeceği dondurma ile birleştirmek. Böylece dondurmayı daha da sağlıklı bir hale getirebiliyoruz.

En güçlü probiyotik kaynaklsrından biri “kefir”

Kefirle Sağlıklı Yaşam

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip Kefir, Kuzey Kafkasya kökenli bir süt ürünüdür. Kefir, “bağırsak ekosistemimizi” dengelemeye yardımcı olan, sağlığa yararlı birçok mikroorganizma içeren mucizevi bir üründür. Kefirin diğer sütlü ürünlerden farkı da bu faydalı mikroorganizmalardır. Protein, kalsiyum, vitamin ve mineraller açısından zengin bir içecektir. Kefir, sütteki tüm vitaminleri içerirken en az süt ve yoğurt kadar besleyici bir gıdadır. Kefir, sindirim sistemini düzenlemeye, bağışıklığı sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Protein kaynağı olması sayesinde tokluk hissini arttırır.

Kefirle Probiyotik Dondurma Tarifi

undefined

Malzemeler

  • 1 su bardağı çilek (Çilek yerine şeftali, kayısı yaban mersini, böğürtlen, frambuaz, vişne gibi istenilen mevsim meyvesi kullanılabilir. —Muz ve kakao ile hazırlanan dondurma çocuklar için gizel bir alternatiftir.
  • 1 su bardağı kefir
  • 1-2 kaşık bal (damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.)

Hazırlanışı

İstediğiniz meyve ve kefiri rondodan geçirin. İçerisine damak tadınıza göre bal ekleyebilirsiniz. Dondurma kaplarına koyarak dondurucu da bekletin. Probiyotik dondurmanız hazır.

Afiyet olsun.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: