Son 10 Yılda Kitaplardan Uyarlanan En İyi Filmler

1- Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars) 2014


John Green’in aynı ismi taşıyan çok satan romanından sinemaya uyarlanan Aynı Yıldızın Altında filmi 2014 yapımı hem romantik hem de dram filmi diyebiliriz.

16 yaşındaki güzel bir genç kız olan Hazel tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir. Bir terapi grubunda kendisi gibi kanserle mücadele eden Augustus isimli gençle tanışır. Augustus beyin timörü ile savaşırken bir bacağını kaybetmiştir. Bu iki gencin birbirine aşık olması ise hayatlarını nasıl değiştirecek?


2- Uyumsuz Serisi (The Divergent Series) 2014-2016

undefined

Uyumsuz serisi bilim kurgu, aksiyon türünde çok başarılı bir seridir. 2014 ve 2016 yılları arasında  gösterime giren üç film de izleyicilerden tam not almayı başarmıştır. 1-Uyumsuz 2- Kuralsız 3- Yandaş

2014 Abd yapımı olan Uyumsuz, güzel bir bilimkurgu ve aksiyon örneğidir. Veronica Roth’un Uyumsuz isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

3- Ye, Dua Et, Sev (Eat Pray Love) 2010


Eat, Pray, Love kitabından beyaz perdeye uyarlanan filmin başrolünde Julia Roberts rol alıyor. Filmde Julia Robets’a Richard Jenkins eşlik ediyor. Filmde iyi bir ev, iyi bir kariyer, iyi bir eşe sahip olup yine de mutlu olamayan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Bunlara sahip bir çok kadın kendini iyi hissetmesi gerekirken o kendini mutsuz hissediyor. Boşanma ve kendini keşfetme yolculuğunun işlendiği güzel bir film.

4- Açlık Oyunları Film Serisi 2012-2015

undefined

Son zamanlarda oldukça popüler olan serilerinden biri de Açlık Oyunları serisi… Suzanne Colins’in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan dört seri 2012 ile 2015 yılları arasında sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.  (1.Açlık Oyunları 2- Ateşi Yakalamak 3- Alaycı Kuş.)

Kuraklık ve kıtlık olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu? İnsanlar hayatlarını nasıl devam ettirebilirlerdi? Açlık oyunları hem okuyup hem izleyebileceğiniz güzel bir seri.


5- Kayıp Kız (Gone Girl) 2014


Gillian Flynn’in dünya çapında çok satan kitabından beyaz perdeye uyarlanan Kayıp Kız seyircilerden tam not aldı. 5.evlilik yıldönümünde Nick Dunne karısının kayıp olduğunu polise bildirir. Nick çok mutlu bir evlilik portresi çizerken polisin yaptığı detayları araştırmalar sonucu aslında gerçeğin pekte öyle olmadığı ortaya çıkar. Nick aslında o kadar da mükemmel bir eş değildir ve insanların kafasında aynı soru işareti oluşur. Nick acaba karısını öldürdü mü?

6- O (it) 2017

undefined

Stephen King‘in sevilen kitaplarından biri olan “O” beyaz perdeye uyarlandı.

Filmde Derry kasabasında yaşayan toplumdan dışlanmış 7 genç çocuk ile Pennywise adlı ürkütücü bir palyaçonun hikayesi anlatılıyor. Pennywise ismindeki bu palyaço gençlerin karşısına onların en büyük korkuları ile çıkıyor.


7- Küçük Kadınlar

Louisa May Alcott’un romanından beyaz perdeye uyarlanan bu filmde dört kız kardeşin hikayesi anlatılmaktadır. Meg, Jo, Beth ve Amy İsimli kardeşler birbirinden çok farklı karakterlere sahip olsalar da verdikleri hayat mücadelesi onları daha da birbirine bağlar. Her zaman birbirlerinin yanındadırlar.

8- Gizli Dünya (The Room) 2015

Emma Donghue’nun çok satan kitabından beyaz perdeye uyarlanan Gizli Dünya’nın başrolünde Brie Larson yer alıyor. Filmde oğluyla beraber kaçış plan yapan bir annenin hikayesi anlatılıyor.

Kaçırılarak karanlık bir odaya kapatılan bir kadın orada oğlunu da dünyaya getirir. Oğlu 5 yaşına geldiğinde artık bu duruma daha fazla dayanamaz ve kaçmak için plan yapar.

9- Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) 2013Muhteşem Gatsby, 1925 tarihli F. Scott Fitzgerald romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Baz Luhrmann yaptığı filmin baş rolünde ise Leonardo DiCaprio yer almaktadır.

Filmde genç, yakışıklı ve zengin Jay Gatsby’in yaşadığı lüks ve gösterişli hayat anlatılmaktadır. Villasında çılgın partiler düzenleyen ve pahalı zevkleri için para harcamaktan kaçınmayan Jay Gatsby aslında yalnız ve mutsuz biridir.


10- Ejderha Dövmeli Kız (The Girl With The Dragon Tattoo) 2011


Stieg Larsson’un Ejderha Dövmeli Kız romanından beyaz perdeye uyarlanan film izleyici rekorları kırmıştır. .

Filmde hapse girmek üzere olan bir gazeteci ile ona yardım eden gizemli, dövmeli, uyumsuz ve hacker bir kızın başından geçen olaylar anlatılıyor.

İyi Seyirler

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: