Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Korkunç baş ağrılarınız oldu mu hiç? Hani insanı hayattaki hiçbir şeyden zevk alamaz hale getiren türden. Bütün insanların başına en az bir kere gelmiştir bu can sıkıcı durum. Baş ağrısı şiddeti bazen o kadar fazladır k yaşam kalitesiniz düşer. Hiç bir şeye odaklanamaz hale gelirsiniz hatta günlük işlerinizi yaparken bile zorluk çekip yapamaz hale gelebilirsiniz.

Baş ağrısı; başın belli bir bölümünde zonklama, sızı şekilde meydana gelen ve insana rahatsızlık veren durum olarak bilinir. Baş ağrısı yavaş yavaş ya da birdenbire ortaya çıkabilir. Ne kadar süreceği ise belli olmaz.

Kullanılan ağrı kesici ilaçlar çoğu zaman sorunu çözse de bazen yetersiz kalabilir. Evde baş ağrısı için neler uygulayabiliriz.

Işıkların Kısılması

Özellikle migren ağrsı yaşayan kişiler için ışık baş ağrısını tetikleyen önemli bir faktördür. Prof. Dr. Betül Baykan, ”migren hastaları güneş ışığına karşı duyarlı olurlar” diye belirtiyor, Baş ağrısı çekerken ışıktan rahatsız oluyorsanız ya da ışıktan kaçınmak isteği oluyorsa migren belirtileri olabilir . Bu duruma tıp dilinde fotofobi olarak adlandırılır. Buradaki ışık, genelde güneş ışığı olabileceği gibi, lamba, telefon, televizyon gibi yapay güçlü ışıklar da olabilir. Baş ağrılarının sebebi ışıktan kaynaklanıyor ise ışıkları kısmak ya da kapatmak size iyi gelebilir.

Güçlü Bir Kahve

Kafeinin Ağrı Kesici Özelliği Var

Çay ya da kahve gibi içeceklerin içerisinde kafein bulunur. Kafein baş ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Bu konuda yeterli çalışma olmasa da, yapılan araştırmaların bazılarında kafeinin baş ağrısı semptomları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini söylüyor.

Yağlardan Faydalanın

undefined

Papatya, Okaliptus, Nane, Lavanta…

Bu yağları elinize birkaç damla döküp kulağınızın arkasına, ensenize masaj yapabilirsiniz. İsterseniz bu yağları sıcak su dolu bir kaba damlatabilir, buharını soluyabilirsiniz.

Masaj

undefined

Eski çağlardan beri masajlar hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Masaj kastaki ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir ve kan akışını düzenler.

Migrende masaj yapılmasını önerilen bazı noktalar var: 

● Her iki kaş ile burun kökü arası. 

● İki kaşın arasında alnın tam ortası.

● Ensede kafa kemiğinin keskinleştiği sağlı sollu bölgeler. 

● Her iki şakak bölgesi. 

Bu noktalara yaklaşık 10 dakika masaj yapmak ağrıyı hafifletir.

Zencefil

undefined

Zencefil hem lezzetli hem de çok sağlıklı bir besindir. İçerisinde kendisine özel bir yağ bulundurmaktadır. Bu yağdaki kimyasal bileşikler gingerolleri ve shogaollerdir. Bunların güçlü antienflamatuvar ve ağrı kesici etkileri vardır. Sağlığımıza bir çok yönden yararlı olan zencefil baş ağrısı ve migren için de faydalıdır.

Buz Tedavisi

undefined

Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olmak için her zaman süslü, karmaşık ilaçlar hazırlamanız gerekmez. Bazen, cevap dondurucudan biraz buz çıkarmak ve bir havluya sarmak kadar kolaydır.

Baş ağrınız varsa, birazcık buz ihtiyacınız olan çözüm olabilir. Buzunuz yoksa, dondurulmuş bezelye veya dondurucuda başka bir şey kullanın. 15 dakika kadar başınızda tutmanız yeterli olacaktır.

Su

undefined

İnsan vücudu sussuz kaldığında bazı belirtiler gösterir. Bu belirtilerden bir tanesi de baş ağrısıdır. Bu nedenle baş ağrısı yaşayan kişilerin gün içerisinde yeterli miktarda su ve sıvı alması gereklidir. Bu miktar, mevsime, kişinin günlük yaşam aktivitelerine göre değişmekle birlikte 2-3 litre yeterli olacaktır. Ayrıca baş ağrısı çekerken de su tüketmeniz baş ağrısının daha çabuk geçmesini sağlayabilir.

Stresle Başa Çıkmanızı Sağlayacak Jin Shin Jyutsu Nedir? Nasıl Uygulanır? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: