Siyah Noktalar İçin En Etkili Tarifler

Evde Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulabilirim?


Siyah noktalardan kurtulmak malesef ki kolay olmuyor. Cildinize ne kadar iyi baktığınız önemli değil, bazen cildinize iyi baksanız bile ortaya çıkıp canımızı sıkıyorlar. Siyah noktalardan kurtulmaya hazırsanız, siyah noktalarla nasıl baş edebiliriz bir bakalım.

1- BUHAR BANYOSU

Siyah noktalar ile mücadelemize ilk olarak buhar banyosuyla başlamalıyız. Sadece içme suyu ile buhar banyosu hazırlayabilirsiniz ama benim size tavsiyem içerisine etkisi arttırmak için yeşil çay ya da lavanta eklemeniz.

Buhar banyosu cildi temizlemenin, ölü derilerden aındırmanın, gözeneklerde biriken kir ve yağlardan kurtulmanın en güzel yoldur. Buhar banyosundan sonra cildinizin nefes aldığını hissedersiniz. Bu sebeple cilt bakımı rutininize eklemenizi tavsiye ederim.

Buhar banyosu özellikle karma ve yağlı cilt tipine sahip kişiler için daha uygundur. Kuru veya hassas cilt tipine sahip kişilerin ise çok sık buhar banyosu yapması tavsiye edilmez.

2- SİYAH NOKTA TEMİZLEYEN MASKE UYGULAMA

Cildinizi siyah noktalardan temizlemek için buhar banyosundan sonraki aşama maske yapmaktır. En yaygın uygulanan 4 maske tarifinden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Karbonat ve Su Maskesi

undefined

Karbonat, siyah noktaları temizlemek için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Karbonat cildinizdeki PH dengesini düzenlemeye yardımcı olacağı gibi kir, yağ ve ölü cilt hücreleri temizlemede de etkilidir. Siyah noktalarınızda kullanmak için karbonat maskesi kullanmak oldukça etkilidir. Su ve karbonat ile macun kıvamında bir maske hazırlanır.

Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı su

Malzemeleri macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Yüzünize masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla duruladıktan sonra nemlendiricinizi sürün. Bu karışım cildinizi kurutabilir, bu yüzden haftada iki veya üç günden fazla kullanmayın.

Bal ve Limon Maskesi

undefined

Bal ve limon suyu, burnunuzdaki ve çenenizdeki siyah noktalarda kullanabileceğiniz etkili bir maskedir.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı limon
  • 1 çorba kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırarak maskenizi hazırlayın. Yüzünüze dairesel bir hareketle masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Zerdeçal ve Yoğurt Maskesi

undefined

Zerdeçal, antibakteriyel özellikleri nedeniyle siyah noktaların giderilmesine yardımcı olmak için kullanılan bir yöntemdir

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı zerdeçal
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeyi macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve maskeyi yüzünüze uygulayın. 10 – 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

Yumurta Akı Maskesi

undefined

Siyah noktaları doğal yöntemlerle temizleme de en sık başvurulan yoldur yumurta akı maskesi. İlk olarak yumurta akını çırpın. Göz ve ağız çevresi dışında siyah nokta olan bölgeye sürerek üzerine kağıt havlu ya da tuvalet kağıdı ile kapatın. Üzerine tekrar yumurta akı sürün ve tekrar kağıt havlu ile kapatın. Son kez yumurta akı sürüp maskenin kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra kağıt peçete ya da havluyu çekerek çıkarın.

3- NEMLENDİRME

Ve son adım maske uygulamasındam sonra cildinizi nemlendirmektir.

Sağlıkla Kalın

Soyulabilir maske tarifleri için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: