Bill Gates’in Herkese Okumasını Tavsiye Ettiği Kitaplar

Microsoft kurucusu Bill Gates’in ne kadar yoğun çalıştığını tahmin etmek çokta zor değil. Bu kadar yoğun iş temposuna rağmen mutlaka kitap okuyan Bill Gates “Kitap okumak, yeni bir konu hakkında bilgi edinmenin en sevdiğim yoludur. Çocukluğumdan beri kitap okumayı hep çok sevdim. Programım kontrolden çıksa bile okumak için çok zaman ayırıyorum.” diyor

Kitqpların hem ingilizce hem türkçe çevirilerini sizin için hazırladım. İyi okumalar

Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı?

undefined

Kötülük doğuştan mı gelir yoksa toplum mu sizi kötü yapar? Uzun zamandır Hobbes ile Rousseau arasında süren bu tartışmayı Pinker bir üst boyuta taşıyor ve modern analizlerle aydınlatıyor. Şiddet ve şiddetin sebeplerine çok farklı yönlerden bakıp geçmişten günümüze insanların şiddete yaklaşımındaki değişimleri gösteriyor.

Factfulness Dünya Hakkında Yanılmamızın On Nedeni Ve Neden Her Şey Aslında Sandığınızdan Daha İyi Factfulness, dünyanın gerçekte nasıl bir yer olduğunu gösteren rehber niteliğinde bir kitaptır.
 
Bill Gates bu kitabı o kadar çok beğenmiştir ki 2018 yılında üniversiteden mezun olan herkese e-book versiyonunu hediye etmiştir. Bu kitap, bize anlatılan dünyanın aslında nasıl bir yer olduğunu anlamamızı sağlayan bir rehber niteliğindedir. İçinde yaşadığımız dünyaya başka bir çerçeveden bakmanızı sağlayacak harika bir kitap. Okuduğunuzda size farklı bakış açıları kazandıran kitaplardan biri.

Altıncı Yok Oluş

undefined

Dünyada bazı canlı türleri yok oldu. Sadece kitaplardan görebildiğimiz nesli tükenen bir çok canlı var. Malesef ki nesli tükenmekte olan ve yine kitaplardan görebileceğimiz canlıların sayısı da her geçen gün artıyor. Geçmişten günümüze beş büyük yok oluşu anlatan yazar altıncı yok oluşu yaşadığımızı belirterek doğal yaşama dair farkındalık sağlıyor.

İş Dünyasi Maceraları

İş dünyası maceraları okuması keyifli eğlenceli bir kitap. Kitap 12 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde örnek bir şirketin nasıl başarı sağladığı veya ekonomik krizleri nasıl atlattığı anlatılmıştır. İşlerini geliştirmek isteyenler, yeni bir iş kurmayı düşünen kişiler için rehber niteliğindedir.

Yaşayanı Onarmak

19 yaşında bitkisel hayata giren Simon’un organlarının, organ nakli bekleyen hastalara umut ışığı oluşunun hikayesi.

Simon’un ailesinin vermesi gereken zorlu kararın, yaşadıkları duygusal sürecin hikayesidir.

İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir?


Kitaba göre 3 çeşit yalan vardır. Bunlar yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.

İstatistikler yalan söyleyebilir mi? Kitapta aslında istatistiklerle de aldatmaca yapılabildiğinii gözler önüne seriyor.

Dansla İşe GitmekHer sabah işinize aşkla gidiyor musunuz? Eğer işinize koşarak gidiyorsanız çok şanslısınız. Warren Buffett’ın kariyerindeki 46 yılını okurken bir çok şey öğreneceksiniz.

Rosie Projesi

Sesli gülüp kahkaha atabileceğiniz çok eğlenceli bir kitap. Kitap o kadar sürükleyici ki ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamayacaksınız.

Genetik profesörü Don. Onun hiç kız arkadaşı olmamıştır. Bu yüzden kendine en uygun kişiyi bulmak için bazı kriterler belirleyip on altı sayfalık Eş Projesi’ni yapar. Acaba aşık olabilecek mi? Aşık olduğu kişi eş projesine ne kadar uygun olacak?

Eşyanın Tabiatı

undefined Yazarın bizi malzemelerin iç dünyasına götürdüğü eşyalara ve nesnelere farklı gözlerle bakmamızı sağlayan bir kitap. Bu kitabı okuduktan sonra evdeki eşyalara farklı bir gözle bakabilirsiniz.

Bir Buçuk Abartı

hyperboleandahalf.blogspot.com isimli blogun sahibi Amerikalı Allie Brosh, yaşadığı anılarını komik çizimleri ve kısa cümleleriyle okuyucularıyla paylaşıyor. Kitabı okuduğunuz anda kahkahalara boğulmamak elde değil.

Farz Edelim ki


Farz edelim ki kitabı okumaya alışık olduğunuz klasik kitaplardan biraz farklı. İki arkadaşın konuşma tarzında yazılan kitabı okurken hem eğleniyorsunuz hem de bilgi sahibi oluyorsunuz. Bilime ilgi duyan kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Ayakkabı Gurusu

Banasından borç olarak aldığı elli dolar ile ayakkabı satmaya başladı. Şimdi milyar dolarlar değeri olan Nike’yi var etti.

Phil Knight üniversiteden mezun olduğunda babasından borç aldığı elli dolarla kendi şirketini kurar. Amacı Japonya’dan yüksek kaliteli ve düşük maliyetli koşu ayakkabılarını ithal etmektir. Arabasının bagajında ayakkabılarını satmaya başlayan Knight, bugün Nike’nin kurucusudur.


İyi Okumalar

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: