Atatürk Heykelinin Bulunduğu Dünya Şehirleri

Her yönetici Lider olamaz. Her lider de dünya lideri. Sen tüm dünya da iz bırakan Ulu Öndersin. Seni sadece bu ülke değil tüm dünya özlüyor…

Washington – ABD

undefined

ABD Washington’da bulunan Türk Büyükelçiliğinin yanındaki Sheridan Circle’da Atatürk heykeli bulunuyor. 208 cm boyundaki bronz heykelin elinde Atatürk’ün Nutuk kitabı bulunuyor.

Mexico City – Meksika

undefined

3,2 m uzunluğunda ve yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki Atatürk heykeli heykeltıraş Sait Rüstem tarafından 2000 yılında tamamlandı. Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 80. yılı anısına, 29 Ekim 2003’te düzenlenen törenle birlikte açıldı.

Havana – Küba

Havana Puerto Caddesi üzerindeki Plaza de Armas parkında, Atatürk heykeli yer almaktadır. Havana devlet adamlarının istekleri ile heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 2011 yılında yapılan heykelde, Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözü yer almaktadır.

Be’er Sheva, İsrail


Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde Be’er Sheva’da bulunan heykelin üzerinde “Yurtta Barış, Dünyada Barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu” yazmaktadır.

Bakü – Azerbaycan

undefined

Türk Büyükelçiliği önünde, Samed Vurgun ve Bakıhanov sokaklarının kesiştiği bir parkta 2010 yılında Atatürk’ün Anıtı açıldı. Heykelin heykeltıraşı Azerbaycan Cumhuriyeti halk sanatçısı Ömer Eldarov’dur.

Bişkek – Kırgızistan

Bişkek Ahunbayev caddesinde bir parka 1995 yılında Atatürk ismi verilmiş. 10 Kasım 2015 yılında ise bu parka Atatürk heykeli yaptırılmış.


Wakayama – Japonya 

Wakayama kasabasında Kuşimoto’da Türk Müzesi’nin içerisinde Atatürk heykeli yer almaktadır. Heykelin üzerinde Atatürk’ün sözü “Yurtta Barış, Dünyada Barış” yazmaktadır.

Astana – Kazakistan 

undefined

4,4 m boyunda, 5.5 ton ağırlığındaki heykel, Kazak heykeltraş Bakıtjan Abişev tarafından yapılmıştır. Heykel Türkiye’nin Nursultan Büyükelçiliği yanındaki parkta yer almaktadır.

Bükreş – Romanya 

undefined

Bükreş’in önemli caddelerinden biri olan Calea Victoriei’de bir Atatürk heykeli bulunmaktadır. Heykelin kaidesinde Türkçe ve Romence olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu”, doğum ve ölüm yılları yazmaktadır. Daha alt kısmında ise iki dilde Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözü yazmaktadır.

Canberra, Avustralya

Çanakkale Savaşı sürerken kara harbine katıldıkları koy ve çevresinde yıllar sonra düzenledikleri törenler için taleplerine istinaden uygun bir anıt ve yer temin eden Türkiye Hükümetinin jestine karşılık Avustralya Hükümeti de başkenti Canberra’da bir park inşa ederek ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk adına 1985 yılında bir de anıt yaptırmıştır.

Wellington, Yeni Zellenda


Atatürk Hatıra Parkı’nım içerisindeki Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da bulunmaktadır.

undefined

Gelibolu savaşının sonrasında iki ülke arasında pozitif bir ilişki başlamıştı. Bunda tabi ki Mustafa Kemal’in 1934 yılında hayatını kaybeden ANZAC askerlerine yönelik yazdığı mektubun etkisi de büyük tabi.

İşte o mektup:

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur içinde uyuyunuz. Burada koyun koyuna yatan Johnny’ler ile Mehmet’ler arasında bizim için fark yoktur. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızda huzur içinde uyuyacaklardır. Onlar, bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır.”

Caracas, Venezuela


Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bulunan bir parka Atatürk heykeli bulunmaktadır. Heykelin altında “Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazmaktadır.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

One thought on “Atatürk Heykelinin Bulunduğu Dünya Şehirleri

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: