Kıvırcık kız (curly girl method) metodu

Bir çok kişinin sahip olmak istediği, sahip olanların ise kabarmayan, elektriklenmeyen, birbirine karışmayan, güzel buklelere sahip olmak için mücadele verdiği bir saç şeklidir Kıvırcık Saçlar.

Kıvırcık saçlı olup bukleleriyle yıllarca mücadele eden Larraine Massey, en çok satan kitap olan Curly Girl: The Handbook’un yazarıdır. Burası çoğu kadının kıvırcık saç yolculuğuna başladığı yerdir. En önemlisi bu yöntemin hızlı bir çözümden ziyade bir yolculuk ve yaşam tarzı olmasıdır.

Saçımı Nasıl Yıkamalıyım?


Yüksek olasılıkla evdeki bütün saç ürünlerinizi değiştirmeniz gerekecek. Bu kötü haber. İyi haber ise bu yöntemle saçlarınız harika görünecek. Saç yıkarken kullandığınız şampuanınızın ve saç kreminizin içeriğini bakın. Çünkü alkol, paraben, sülfat, silikon asla kullanmamamız gereken maddeler. Kısaca temiz içerikli bir şampuan, saç kremi ve saç şekillendiri kullanmanız gerekiyor. Sülfat içeren ürünler kullanmak, bulaşık yıkamak için kullandığımız bulaşık deterjanıyla saçımızı yıkamakla aynı kapıya çıkıyor

Şampuan

Kıvırcık kız yönteminde saçlarınızı sık yıkamamanız (hafta da 2-3 kere) ve yıkanırken şampuan kullanmamanız öneriliyor çünkü şampuandaki sülfat saçlarınızı kurutuyor. Şampuan kullanmadan yıkanma fikri bizler için imkansız göründüğü için temiz içerikli bir şampuan kullanarak yıkayabilirsiniz. Ben bir banyo da şampuan kullanıyorsam diğerinde şampuan kullanmayarak sadece saç kremi kullanıyorum.

Kremleme ve Tarama

Şampuanla yıkamadan sonra avucumuza saç kremini bolca döküyoruz. Kafamızı öne eğerek avucumuzdaki saç kremini saç uçlarından dibe doğru mıncıklayarak saçımıza yediriyoruz. Tarak kullanmak buklelerin yapısını bozacağı için tarak yerine parmaklarınızı kullanmanız öneriliyor. Kafamız önümüze eğikken parmaklarımızla saçlarımızı tarıyoruz. Benim saçlarım taraksız asla açılmaz diye düşünüyorsanız geniş aralıklı dişleri olan perma tarağı denilen tarakla tarayabilirsiniz. Saçı kuruyken taramaya çalışmak iyi bir fikir değildir. Bukleleri kuru kuru açmak daha fazla kabarmaya neden olur. Tarama işlemi bittikten sonra saçlarınızı durulayınız. Durulama suyunuz mümkün olduğu kadar soğuk olsun. Sıcak su saçı kurutuyor.

Saçımı Nasıl Kurutmalıyım?

Saçları asla havluyla ovalayarak kurulamayın. Fazla nemi gidermek için; bir tişört, kağıt havlu veya mikrofiber havlu (sıradan bir havlu kumaşı saçının elektriklenmesine neden olur) kullanın. Saçlarını kendi kendine kurumaya bırakmak, saç kurutmanın en kolay ve nazik yoludur. Saç kurutucular saçınıza zarar verir ve elektriklenmeyi arttırır.

Saçlarımı Nasıl Şekillendirmeliyim?

Saçlarımızı temiz içerikli bir ürünle şekillendirmeliyiz. Saç şekillendiriciyi avucumuzda dağıttıktan sonra kafamızı öne eğerek saç ucundan dibine doğru mıncıklayarak ürünü saçlara yediriyoruz. Temiz içerikli bir şekillendirici pahalı iken evde kolayca 5-6 tl gibi bir ücrete kendi jölenizi hazırlayabilirsiniz. Keten tohumu jöle tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: