Çarpım Tablosu Nasıl Kolay Ezberlenir?

Çocuklar için sanırım en zor süreç çarpım tablosu ezberleme dönemi. Çarpım tablosunu iyice öğrenen çocuklar matematik korkusu yaşamıyorlar. Matematik dersine olan ilgileri artıyor çünkü çarpım tablosunu ezberleyen çocukların kendilerine güveni oluyor. Bu yüzden ebeveynler olarak çarpım tablosu öğrenme konusunda çocuklarımıza destek olmalıyız. Bunu nasıl yapabiliriz diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bizim çarpım tablosu öğrenme deneyimlerimizden yola çıkarak size bir yazı hazırladım. Umuyorum işinize yarar.

Çarpım Tablosu Nasıl Kolay Ezberlenir?

Ritmik Sayma

Çarpım tablosunu iyice kavrayabilmek için ritmik sayma çok önemlidir. Çocuklarla gece yatmadan önce 2-4-6-8… şeklinde ritmik sayma alıştırmaları yapın. Bir o bir siz söyleyerek bunu eğlenceli bir oyuna çevirebilirsiniz. (Arada hatalar yapın ki eğlenceli bir hal alsın.) Ritmik saymalarınızı ileriye ve geriye dönük şekilde tekrar yapmak çocuklara iyi bir beyin jimnastiği olacaktır. 20 rakamına ulaştığınızda 18-16-14 diye geriye doğru sayın. Ailece yemek yerken bile sırayla ritmik sayma yapabilirsiniz. Sık sık yapılan ritmik sayma pratikleri çarpım tablosunu öğrenme de işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Telefon / Tablet Uygulamaları

Çocuklar tablet ya da telefon ile oyun oynamaya bayılır. Bu yönlerini fırsata çevirmek mümkün. Çocuklar için eğlenceli matematik oyunları, çarpım tablosu uygulamaları mevcut. Uygulamalar da arama kısmına çarpım tablosu yazdığınızda bir çok eğitici oyun olduğunu göreceksiniz. Uygulamaları daha önceden inceleyerek çocuğunuzun en ilgisini çekecek olanı seçebilirsiniz. (Uygulamaya siz karar verin. Karar verirken çocuğun cinsiyetine, yaşına göre saçim yapabilirsiniz.)

Tuzluk Oyunu

Küçükken mutlaka tuzluk oyunu hazırlamış, büyük bir keyifle oynamışsınızdır. İşte bu tuzluk oyununu çarpım tablosunu ezberlemek için kullanacağız. Çocuğunuzla beraber tuzluğunuzu hazırlayın. Çocuğun seviyesine göre tuzluğa rakamlar yazın. Yeni başlıyorsa 2 leri öğretmek için aşağıdaki gibi bir tuzluk hazırlarken daha sonra 6’lar 7’ler ve karışık çarpımlar yazarak tuzluk hazırlayıp ailece oynayabilirsiniz.

Aileden biri karşısındakine kaç defa diye soracak ve tuzlukta o kişinin söylediği kadar sayacak ve çıkan çarpma işlemini yanıtlamasını isteyecek, eğer sorduğu kişi bilemezse bir hayvan sesi çıkaracak ve tekrar soracak. Eğer karşısındaki bilirse sorma sırası o kişiye geçmiş olacak ve bu şekilde devam edecek.

Örnek olarak 2’ler çarpma resmi

undefined

Çarpım Tablosu Hazırlayın ve Sürekli Görebileceği Bir Yere Asın

Bir düz kağıda çocuğunuzla beraber 1’den 5’e kadar çarpım tablosu hazırlayın. Rakamları çocuğunuzun yazmasına izin verin. Kağıtta boş kalan yerlere çocuğunuzun ilgisine göre resim yaparak, sticker ile süsleyerek, şekiller çizip boyayarak süslemesini sağlayın. Hazırladığınız bu tabloyu çocuğunuzun odasın da göz önünde bir yere asın. Uyumadan önce tekrar yapmasını sağlayın. Öğrenme süreci tamamlandıktan sonra geri kalan sayılar için yeni tablo oluşturabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim sürecini iyi yönetmek için velilere düşen görevler nelerdir okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: