Çörek Otu Şerbeti

“Cana safa, ruha gıda verir şerbetim”

İBB Kültür A.Ş. Ramazan ayında içinizi ferahlatacak 100 şifa kaynağı şerbeti “Geçmişten Günümüze Şerbetler” ismi ile tek kitapta topladı.

Geçmişten Günümüze Şerbetler kitabında, Mevlana’nın hastalara şifa verdiğini, susuzluğu ve harareti giderdiğini söylediği sirkencübin şerbetinden İbn Sina’nın Tıbbın Kanunu kitabında bahsettiği andız otu şerbetine 100 şerbet yer alıyor.

Bu gün bahsedeceğim şerbet “Çörek Otu Şerbeti.” Diğer şerbetler gibi bu şerbette şifa kaynağı. Çörek otu ve bal bir arada kullanıldığında mucizevi bir etki yaratıyor. Çörek otu ve bal mucizesi yazımda bu ikilinin sağlığa olan faydalarını okuyabilirsiniz.Çörek Otu Şerbeti Tarifi

Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı iyice ezilmiş çörek otu,
  • 4-5 su bardağı su,
  • 3-4 çorba kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 5 Adet Karanfil

Hazırlanışı

  • Kaynayan suya çörek otunu ve 5 adet karanfil koyup, altını kapatın.
  • Soğuduktan sonra balı koyup, eritin.
  • Limon suyunu ekleyip, güzelce karıştırın. Soğutup süzün.
  • Soğuk servis yapın.

Ramazan ayında kullanılabilecek hem bağışıklık sistemini güçlendirebileceğiniz hem de susuzluğunuzu giderebileceğiniz, vücut direncini artırabileceğiniz, günlük ihtiyacınız olan enerjiyi karşılayabileceğiniz güzel bir şerbettir.

Peygamber Efendimizin (sav), çörek otuyla ilgili hadisinden bahsetmiştir. “Sizlere çörek otunu tavsiye ederim. Zira bunda ölümden başka birçok hastalık için şifa vardır.” Bu nedenle, Müslümanların bir tutam öğütülmüş çörek otunu balla karıştırıp, sabah yediklerini yazmıştır. Saray ve halk mutfağının da tükettiği çörek otu hazmı kolaylaştırması için mutlaka ekmeklere konulurdu. Hâlâ bu güzel adet devam etmektedir. Özellikle ramazan pidelerinin üzerine serpilir.

Bazı kaynaklarda Mısırlı kraliçelerin güzelliğinin çörek otu ve çörek otu yağından olduğu bahsedilmiştir. Aynı zamanda Mısırlı hekimler, yanlarında mutlaka ufak bir kese çörek otunu taşımıştır. Aşırı yemeden sıkıntı yaşayanlara, gaz ve bağırsak sıkıntısı olanlara, karın ağrısı, idrar sıkıntısı olanlara yedirmişlerdir.

Sağlıkla Kalın

Mis kokulu Reyhan Şerbeti Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça: Nilgün TATLI, Geçmişten Günümüze Şerbetler Kitabı

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: