Brezilya Cevizi Nedir?

Brezilya Cevizi Nedir?

Brezilya cevizi Amazon bölgesine has muazzam büyüklükte 40 metrenin üzerinde uzunluğa sahip, 2 metre çapındaki ağaçlarda, özellikle Bolivya ve Peru’da yetiştirilir. 

Brezilya cevizi /  fındığını diğer tüm kuruyemişlerimizden ayıran özelliği içeriğinde bulunan selenyum miktarıdır.

Brezilya Cevizinin Faydaları Nedir?

Selenyum yönünden zengin

Brezilya cevizi, doğal selenyum kaynağıdır. Brezilya cevizinde, kendinden sonra en yoğun selenyum kaynağı ürün olan istiridyenin 10 katı oranında, 3’üncü en yoğun selenyum kaynağı ürün olan ton balığının ise 20 katından daha fazla selenyum bulunuyor.

Size yeterli olan selenyum miktarınızı karşılamak için maksimum 3 adet Brezilya cevizi tüketmeniz yeterlidir. Fazlasını tüketirseniz eğer zararı olmaz ancak içeriğindeki fazla bulunan yağ miktarından dolayı kilo alabilirsiniz.

selenyum antioksidan olarak E vitamini ile birlikte hücrelerinizi oksidasyona karşı koruyarak, kanser, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır. Hücre çoğalmasına yardım eder. Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir elementtir.

Kalp sağlığını destekleyici

Brezilya cevizi de pek çok kuruyemiş gibi farklı çeşitlerde amino asitlerden oluşan proteinleri taşıyor. Bu amino asitler arasında özellikle çok önemli olan ve insan sağlığı için büyük faydalara sahip olan arginine isimli olandır.

Arginine özellikle de dolaşım sisteminin sağlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamak için en çok gereken besinlerden biridir. Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan arginine bu şekilde kalp ve damar tıkanıklıklarının gerçekleşmesini engelleyerek dolaşım sisteminin kusursuz çalışmasına yardımcı olur.

Arginine, Brezilya cevizinin içindeki kan dolaşımı ve damar sağlığına yararı olan tek bileşen değil elbette. Yüksek miktarda fiber içermesiyle de bilinen Brezilya cevizi bu şekilde hem uzun süre yokluk hissi sağlayarak sindirim sistemine faydalı oluyor ve kilo vermeye ya da korumaya yardımcı oluyor. Bunun yanında da yüksek fiber her zaman kalp sağlığı için de çok önemli.

Brezilya cevizindeki sağlıklı yağ asitleri kötü kolesterolün düşük tutulmasını sağlıyor. Bu da yine kalp ve dolaşım sistemi sağlığı için oldukça önemli bir özellik. Bununla beraber kötü kolesterol obeziteye de sebep olduğu için düşük tutulması vücut sağlığı açısından son derece mühim.

undefined

Doğal cilt bakımı

Brezilya cevizi anavatanında yerliler tarafından hem yenilerek hem de çıkarılan yağı saç ve cilt bakım ürünü olarak kullanılarak bir güzelleşme ürünü olarak kullanılıyordu. Günümüzde yine sağlığına ve dış görünüşüne dikkat eden kimseler tarafından tercih edilen bir gıda.

Cilt ve saç sağlığı açısından Brezilya cevizini çok faydalı bir hale getiren minerallerin en başında da çinko geliyor. Çinko, eksikliğinde ciltte akne, saçlarda ciddi bir şekilde sökülme sorunu yaratabilecek bir mineraldir. Brezilya cevizinden yüksek miktarda rastlanan çinko sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak isteyen herkesin bir numaralı atıştırmalığı haline gelecektir.

Sağlıkla Kalın.

Alıç meyvesinin sağlığa olan faydalarını buradan okuyabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: