Osmanlı Geleneği Zimem Defteri Nedir?

Ne güzel bir aydır Ramazan. Nefsimizi terbiye etmeyi öğretirken açın halinden de anlamamızı sağlar. O yüzdendir ki en çok yardımlaşmanın olduğu 11 ayın sultanıdır kendisi.

Karantina, sokağa çıkma yasağı, kapatılan işyerleri derken işsiz kalan binlerce insan çaresizlik içerisinde kaldı. Geçen gün “beni korona değil sahipsizlik, çaresizlik, umutsuzluk öldürdü ” diyerek yaşamına son veren bir kişinin haberini okuduğumda çok üzüldüm. Keşke bir şeyler yapabilseydik. Deniz yıldızı hikayesinde ki gibi belki milyonlarcası için bir şey yapamayız ama bir deniz yıldızı kurtarsak bir şeyler değişmez mi? Yardımlaşmak bazen bir söz, bazen bir bakış, bazen bir dost eli bazen maddiyattır.

Lafı sanırım çok uzattım. Konumuza dönersek

undefined

Zimem Defteri Nedir?

Zimem” zimmet kelimesinin çoğuludur. Zimem defteri de borç defteri demektir. Veresiye defteri demek daha doğru olacaktır.

Osmanlı Devleti’nden gelen zimem geleneğinde zengin vatandaşlar, tebdili kıyafet giyerek tanımadıkları bir dükkana girer ve vatandaşın veresiye defterindeki borçlarının tamamını veya bir kısmını öderlermiş. Zimemin temel amacı ise; varlıklı kişinin kimin borcunu ödediği, borçlu olanın da borcunun kim tarafından ödendiğini bilmemesi üzerine kurulu.

Hayırsever kişilere seslenen Başkan Mansur Yavaş, “Kimseyi incitmeyecek ve engel çıkarılmayacak güzel bir teklifim var. Kendiniz veya birkaç kişi bir araya gelin ve mahallenizdeki ya da komşu mahallede yaşayan, bakkala, kasaba ve manava borcu olan veresiye yazdırılmış borçları ödeyin, hesaplarını kapatın” çağrısında bulundu. İyilik gerçekten de bulaşıcı.Türkiye’nin dört bir yanından hayırseverler veresiye defterlerini kapattırmaya başladı.

Osmanlı’nın en güzel geleneklerinden biri olan Zimem defteri, bizlere pek çok şeyi öğütleyen kıymetli bir gelenektir. Güzel ahlak, yardımlaşma, dayanışma bize atalarımızdan miras kalmış değerli birer hazinedir. Bu değerleri yaşatmak ise hepimizin sorumluluğundadır. Hz. Mevlana’nın buyurduğu gibi “İçimizi dışımızdan daha çok süsleyelim. Zira dışımız halkın, içimiz Hakk’ın baktığı yerdir.”

Sağlıkla Kalın.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: