Kolajen İçeren Doğal Besinler

Her yerde karşıma çıkan, herkesin dilinde olan kolajen. Takviye gıdasından kremine kadar herkes bunu konuşuyor. Nedir bu kolajeni bu kadar popüler yapan. En basit tanımıyla kolajen, vücutta doğal olarak bulunan, cilde elastikiyetini veren ve cildin dayanıklılığı arttıran bir protein türü diyebiliriz. Kolajenin hammaddesi ise içeriğindeki GAG yani Glikozaminoglikanlar‘dır

Kolajen eksikliğinin yansımaları en çok cildimizde görülüyor; cildimiz sıkılığını kaybederek sarkmaya başlıyor, matlaşıyor ve kırışıklar kaçınılmaz hale geliyor. Ayrıca eklem kıkırdaklarından tendonlara, dişlerden tırnaklara kadar pek çok organ ve dokularda hasarlar gelişiyor. Kolajen bu kadar önemli olunca sık sık karşımıza çıkıyor tabi. İşte Kolajen içeren doğal besinler.

1. Yumurta

Sağlıklı proteinler vücudun gelişmesi için gereklidir ve yumurtalar kollajen üretiminde en önemli amino asitlerden ikisini sağlar; lizin ve prolin. Yumurtanın sarısı da kolajen dostu ama yine de güçlü lizin ve prolin içeriği nedeniyle yumurta beyazı kolajen üretimi bakımından daha önemli. 

2. Narenciye

C vitamini vitaminlerin süper kahramanıdır ve kollajen üretiminde kritik bir role sahiptir. Vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar verebilecek serbest radikalleri gidermek için hayati olan C Vitamini, kolajen sentezini de artırabilen tek antioksidandır. Öğünlerinize günlük olarak limon, portakal ve greyfurt gibi bol miktarda C vitamini açısından zengin meyve ekleyin.

3. Balık

Balıklar sağlıklı ve sağlam hücre oluşumuna katkıda bulunan omega-3 yağ asitleri içerirler. Omega-3’ü ihmal etmeyin. Omega-3 zengini besinlerin hepsi güvenilir birer kolajen dostu. Bilhassa buğulanmış ya da fırında hazırlanmış balıklar. Ve tabii ki kıkırdağı ile yenebilen hamsi, istavrit ve benzerleri. 

4. Et ve Tavuk

undefined

Kolajenin doğal kaynakları arasında hayvansal besinler var. Özellikle de kolajen zengini kemikli etler. Sakatat grubu besinler. Mesela kelle paçalar, paça işkembe çorbaları! Tavuğu veya kırmızı eti kemikleriyle birlikte tencerede kısık ateşte uzun süre haşlayarak pişirdiğinizde de o yemeğin içine daha çok kolajen ve GAG geçiyor. 
Özellikle de et ve tavuk suyu adeta kolajen ve GAG deposudur.


5. Koyu Yapraklı Sebzeler

Lahana, brokoli ve ıspanak gibi sebzeler, kolajen üretimini etkileyici bir şekilde artırabilir. Ayrıca duman, toz, sigara dumanı ve aşırı güneşe maruz kalma gibi serbest radikaller nedeniyle kolajen hasarını önlemeye yardımcı olacaklardır.

6. Kırmızı Sebzeler

undefined

Araştırmalar, bazı kırmızı sebzelerin likopen adı verilen bir antioksidan içerdiğini söylüyor. Bu değerli kollajen güçlendiriciyi pancar, biber ve domateslerden elde edin. Likopen, kolajen seviyelerini geliştirirken ve cildi daha fazla hasara karşı korurken, güneş ışınlarından koruma sağlamak için lanse edilir.

7. Turuncu Sebzeler

Portakal tatlı patates ve havuç hücre yenilenmesi ve cilt onarımında önemli rol oynayan A vitamini açısından son derece zengindirler. Ayrıca dikkat çeken, mango ve kayısı gibi bazı turuncu meyveler, vücudun daha sonra A Vitamini’ne dönüştüğü mükemmel beta-karoten kaynaklarıdır.

8. Kırmızı Orman Meyveleri

undefined

Orman meyveleri, cildi güçlendiren muhteşem besinlerdir ve vücudun kolajen üretmesine yardımcı olurLar. Ayrıca cilt dostu antioksidanlara sahiptirler.

9. Sarımsak ve Zeytin

undefined

Kükürtün, sağlığı olumlu yönde etkilediği, birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Sarımsak gibi kükürt açısından zengin yiyecekler yemek, eklemlerde ve deride kollajen üretimini artırmaya ve hasar görmüş kolajen liflerini onarmaya yardımcı olur. Kükürt açısından da yüksek olan siyah ve yeşil zeytin, kolajen oluşumuna katkıda bulunur.

10. Ananas

undefined

Ananas yemek ve suyunu içmek vücudun kollajeni sentezlemesine yardımcı olur, tonlanmış ve parlayan cildi teşvik eder, C vitamini ve bromelain enzimi hücre ve doku onarımına katkıda bulunur.

11. Avokado ve Avokado Yağı

undefined

Diyetinize avokado ekleyerek ve salatalara avokado yağı ekleyerek asla yanlış gidemezsiniz. E Vitamini, potasyum ve lesitin gibi besinler cildi güçlendirecek ve hücre üretimini artıracaktır.

12. Kabak Çekirdeği

undefined

Kabak çekirdeği, kollajen sentez sürecine yardımcı olan bir başka önemli mineral olan çinko ile doludur. Araştırmalar, çinko takviyesinin doğal kollajen parçalanma oranını azaltmaya yardımcı olabileceğini kanıtladı, bu da çinko bakımından zengin gıdaların aynı şeyi yapabileceğini düşündürüyor. Fındık ayrıca kollajen üretim süreci için gerekli olan amino asit lisinin büyük bir kaynağıdır.

Sağlıkla Kalın.

Tok tutan besinleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: