Hiçbir Şey Yapmama Sanatı. Niksen nedir?

İlk olarak Hygge “rutin koşturma içinde hayatı durdurup bize huzur veren şeylerin tadını çıkartma, anda kalma sanatı” diyebileceğimiz Danimarka yaklaşımı. Daha sonra İsveçliler bize hediye ettiği lagom “ılımlı olan her şey” zihniyetiyle hayata nasıl yaklaşacağınızı öğrendik.
Şimdi de giderek daha yoğun ve stresli yaşamlarımızla mücadele etmenin bir yolu olarak benimsenen bir başka Kuzey Avrupa eğilimi daha var Niksen. Hollanda konsepti, hiçbir şey yapmamak kadar basit.

Niksen Nedir?

Sürekli bir koşturma ve telaş halinde yaşamanın insanlar üzerindeki en belirgin etkisi olan stres, çağımızın en yaygın hastalıkların temel nedeni olarak gösteriliyor. Dünyamız günden güne daha meşgul bir hal alıyor ve bazen bu sebeple kendimizi gerçekten tükenmiş hissediyoruz. Tükenmişlik sendromu yaşayan insanların sayısı her geçen gün daha da artıyor.

Her ne kadar Hollanda bu kelimeyi yüzlerce yıldır kullanıyor olsa da tükenmişlik giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Anksiyete veya depresyon ile karıştırılmamak için tükenmişlik, vücut otomatik pilot haline geldiğinde aşırı bir stres durumudur ve sizi bir robot gibi hissettirir. ‘Hepimiz meşgulüz, öyle değil mi?’

Niksen, stresten uzak kalmak için “hiçbir şey yapmama” durumu. sadece olduğunuz yerde durup yatmak değil ama; boş boş etrafta dolaşmak, müzik dinlemek, hiçbir şey düşünmeden anı yaşamak. Niksen uygulamak, sadece rahatlamak, çevreye bakmak veya müzik dinlemek kadar basit olabilir

Fransız düşünür Marcel Proust’un meşhur odası ve yatak örneği bu durumu en iyi anlatan örneklerden biri. Proust odasında saatlerce yalnız vakit geçiriyor, hiçbir aktivite yapmıyor gibi görünse de aslında koltukta dinlediği zaman zihninde yeni fikirler doğuyor, yani bu boşluk durumu sadece aktif bir eylem yapmadan düşünmesine izin veriyor diyebiliriz. 

Niksen bir geçiş kapısına benzetilebilir. Bir süre boyunca, tam anlamıyla hiçbir şey yapmamak günün geri kalanında odaklanmayı ve duygu durumunu düzenlemeyi kolaylaştırabilir. Programınız ne kadar yoğun olursa olsun, küçük bir “Niksen” anını kendinize hediye etmeyi deneyin.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

One thought on “Hiçbir Şey Yapmama Sanatı. Niksen nedir?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: