Teff Tohumu ve Teff Unu Nedir?

Teff tohumu son zamanlarda adından sıkça bahsettiren bir tahıl çeşididir. Dünyadaki en küçük tahıldır ancak küçük olmasını aksine güçlü ve besleyici bir içeriği sayesinde teff tohumunun faydaları saymakla bitmez. 3 farklı renk çeşidinden oluşmaktadır. Beyaz renginin tadı kestaneye benzemektedir. Kırmızı renkli olanı içerisinde bolca demir barındırmaktadır. Kahverengi renkli olan ise fındık tadını andırmaktadır.

İçeriğindeki proiyotikler ve antioksidan özellikleri ile sindirimi kolaylaştırıp ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan teff bitkisinin tohumundan elde edilen teff unu, öğünlere sağlık ve lezzet katıyor. Yüksek protein değerleri ile et tüketmeyenler için de besleyici bir seçenek olan teff ununu, normal unla yaptığınız hemen her türlü yiyeceğiniz için kullanabilirsiniz. Çorba ve soslara kıvam vermek ya da lezzetli hamur işi tarifler denemek için teff unu ideal bir seçim.


Teff Ununun Faydaları Nedir?

Glutensiz ve Sindirimi Kolay

Teff unu glutensiz bir undur, bu da Çölyak hastalığı ve diğer gluten hassasiyetleri olan insanlar için mükemmel bir seçenek haline getirir. Gluteni nispeten iyi tolere etseniz bile, sindirim sisteminizde teffin daha kolay olduğunu görebilirsiniz.

Vitamin Deposudur

Buğdaydan daha fazla protein, ve kalsiyum, tiamin ve demir içerir. İçerisinde bulunan demir vücudumuz tarafından kolay emilir.

Yüksek Lif İçerir

İçerisinde yüksek oranda lif bulunur bu sebeple kan şekerini düzenler. Diyabet hastaları için çok yararlı bir besindir.

Teff Tohumu Çayı Zararlı mı?

Teff zayıflama çayı olarak tanıtılan bir ürünün gerçek teff tohumu olmadığı içerisinde ‘sibutramin’ adı verilen vücut için zararlı bir madde içerdiği tespit edilmiştir. Sibutramin özellikle kalp damar sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kalp krizine yol açabilecek derecede tehlikeli ve yasaklı bir maddedir.

Glutensiz sağlıklı bir diğer un çeşidi olan amaranth için buraya tıklayabilirsiniz

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: