Bir Deniz Yıldızı Hikayesi

Loren Eiseley’in (Bir bilim adamı ve şairdi) The Star Thrower isimli makalesini duyduğumda sanırım liseye gidiyordum. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala beni en etkileyen hikayelerden biridir. Hayata bakış açılarını gösteren bir hikaye.. Bu hikayeyi okuduktan sonra siz de kendi bakış açınızı görebilecek misiniz? Dünyadaki rolünüz nedir?

Bir Deniz Yıldızının Hikayesi

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere Okyanus sahiline giden aydın bir adam varmış. Çalışmaya başlamadan önce sahilde bir yürüyüş yaparmış. Bir gün sahilde yürürken plaja doğru baktığında danseder gibi hareketler yapan bir insan silüeti görmüş. Başlayan güne danseden biri olabileceğini düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve dansetmediğini görmüş. Birkaç adım koşuyor, yerden bir şey alıyor ve Okyanusa fırlatıyormuş. Biraz daha yaklaşınca seslenmiş;

-Günaydın ne yapıyorsun böyle?

Genç adam durmuş, başını kaldırmış ve cevap vermiş:

-Okyanusa deniz yıldızı atıyorum.

-“Sanırım şöyle sormalıydım” demiş Bilge adam

-“Neden okyanusa deniz yıldızı atıyorsun?”

-Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler.

-Ama delikanlı görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı deniz yıldızlarıyla dolu. Hiçbir şey farketmez.

Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir deniz yıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış.

-Bunun için farketti!

Cevabı adamı şaşırtmış. Nasıl cevap vereceğini bilememiş. Bunun yerine, yazılarını yazmak için kulübesine geri dönmüş. Bütün gün yazmaya çalışsa da genç adamın görüntüsü gözünün önümden gitmemiş. Bunu görmezden gelmeye çalışsa da başaramamış.

Genç adam dünyada bir izleyici olmayı değil bir aktör olmayı seçiyordu ve bir fark yaratıyordu.

O gece sıkıntılı uyumuş. Sabah olduğunda bir şeyler yapması gerektiğini bilerek uyanmış. Kalkıp kıyafetlerini giymiş ve sahiledeki genç adamı bulmuş. Bütün gününü onunla birlikte okyanusa denizyıldızı atarak geçirmiş.

Peki ya siz? Sizin dünyada ki rolünüz ne? İzleyici misiniz? Aktör mü? Dünyayı ben mi kurtaracağım diyenlerden misiniz yoksa deniz yıldızlarını kurtaranlardan mı?

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: