Gilaburu Meyvesi ve Faydaları

Gilaburu ile tanışmam böbrek taşı ağrılarımı dindirmek için çare aradığım zamana denk geliyor. Öyle bir ağrıdır ki böbrek taşı ağrısı yaşayanlar beni hemen anlamışlardır. Hani derler ya canından can kopar işte öyle bir ağrı Kimsenin yaşamamasını dilerim. Bir arkadaşım bana Gilaburu Suyu iç dediğinde ismini hemen not ettim. İsmi de zor akılda tutulmuyor ki 😄 İnternetten araştırırken gilaburunun Amerika ve Avrupa’da da iyi bilenen bir meyve olduğunu ve tüketildiğini öğrendim. İnternetten sipariş vererek kendisiyle tanışmış olduk. Meyve suyu olarak tüketimi daha yaygın.

Gilaburu Nerede Yetişir?

Ülkemiz de İç Anadolu bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen Gilaburu bölge halkı tarafından yakından biliniyor. Geleboru ya da frenk üzümü de denilen bu meyve yüzyıllardır şifa kaynağı olarak tüketiliyor. Üzüm meyvesini andıran, 30-40 meyve tanesi bir salkım oluşturan gilaburu, Kayseri ve çevresinde “gilaburu, gilebolu, gilaboru, gilabı, giraoğlu”, Konya’da “giligili, gilaboru veya giraboğulu”, Sivas ve Yozgat’ta “gilaburu, girabolu, geleboru”, Tunceli’de “dağdağan, dağdığan, geleboru, gilabada ve gildar” adıyla bilinmektedir. Son zamanlar da popüler olmasının sebebi ise araştırmalarda gilaburunun çok faydalı bir meyve olduğunun ortaya çıkmasıymış.

Gilaburu Nasıl Kullanılır?


Gilaburu meyvesi taze olarak yenebileceği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilir. Şekerle tatlandırılan meyve suyu böbrek taşlarına karşı faydalıdır. Ağacın gövde kabukları da suda kaynatılarak çay olarak tüketilebilir. Çayı kas ve kramp ağrılarını önleme de etkilidir.

Gilaburu Faydaları Nelerdir?

undefined

Kramp Ve Kas Ağrıları

Potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan Gilaburu, kas ve kramp ağrılarına iyi gelmektedir.
Kas kasılması ve kramplarda en büyük neden kasların zedelenmesi ve kalsiyum ve potasyum eksikliği sayılır. Gilaburu içeriğindeki valerikasit teskin edici rahatlatıcı etki yapar kaşların gevşemesini sağlar. Gilaburu da bulunan yüksek orandaki potasyum ve  kalsiyum kasların ihtiyacını karşılayarak kasılma ve kas ağrılarına engel olur.

Böbrek ve Böbrek Taşına Faydalıdır

Gilaburu, böbrekler ve üreter sistemi yani boşaltım sistemini temizler. Böbreklerdeki tembelliği yavaş çalışmayı giderir. Böbreklerde üre ve Kreatin gibi zararlı maddeleri tahliye ederek böbreği rahatlatır.

Gilaburu, böbreklerde taş oluşumuna engel olur. Böbrek taşlarını eriterek atılımını sağlar. Böbrek ağrısını giderir.

Kalp Sağlığına Faydaları

Gilaburu, kasları gevşeterek rahatlama sağlar tansiyona engel olur. Gilaburu da bulunan en önemli besin olan potasyum ve sodyumsa kalbin bir düzen içinde  çalışmasını sağlayarak tansiyon sorununa engel olur.Antioksidan özellikler gösterdiğinden kan dolaşımının sağlıkla devam etmesini sağlıyor. Bu etkisi uzun vadede damarlarda plaka oluşumunu önlediğinden yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına da olumlu etkileri oluyor. Damarlardaki yüksek basıncı azalttığından kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Kötü kolesterolü düşürücü etkileri olduğu da biliniyor.

C Vitamini Deposu

C vitamini en önemli vitaminlerden bir tanesidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol alır. Gilaburu yüksek C vitamini içerir.

Anti Kanser

Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etkisi olduğu, var olan hastalıklı hücrelerin de büyüyüp yayılmasını elinden geldiğinde engellediği biliniyor

undefined

Ne Kadar Tüketmeliyim?

Temin ettiğiniz gilaburu suyunu günce bir bardak kadar içmeniz yeterli olacaktır. Eğer düzenli olarak tüketmeye kararlıysanız 2-3 hafta her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi unutmamalısınız. 1 hafta sonrasında yine düzenli olarak tüketmeye devam edebilirsiniz. Gilaburu meyvesini taze olarak temin etme imkanı olanlar bu meyveden marmelat bile hazırlayabiliyor. Ama etkileri oldukça yüksek olduğundan gilaburudan hazırlanan bu tür lezzetleri de asla aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Gilaburu meyvesi, özellikle de gilaburu suyu asidik bir yapıya sahip olduğu için reflü gibi çeşitli mide sorunları yaşayanlar için önerilmiyor. Halk arasında farklı böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söylense de eğer böbreklerinizle ilgili ciddi bir sağlık problemi yaşıyorsanız gilaburu tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Sağlıkla Kalın…

Alıç meyvesi ve sağlığa faydaları yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: