Oolong Çayı Nedir? Sağlığa Faydaları Nedir?

Özellikle .Çin ve Tayvan’da tüketilen oolong çayı artık ülkemizde de bir çok kişinin mutfağında yer bulmaya başladı. Türkiye’de de üretimine başlanılan Oolong çayını daha da çok duyacağız gibi. Çin restoranlarında yemeğin yanında sıklıkla oolong çayı ikram edilir. Oolong çayının kökenleri, Çin’de yaygın olarak kullanılan 400 yıllık bir zamana dayanmaktadır. Kalp hastalıkları riskini azaltan, kan şekerini dengeleyen, kilo vermeye ve toksinlerin atılmasına yardımcı oolong çayı, aynı zamanda cildi de güzelleştirir.

Oolong Çayı Nedir?

Siyah çay desem değil. Yeşil çay desem değil. Basitçe söylemek gerekirse ikisinin arasında yarı oksitlenmiş bir çaydır. Yarı oksitlenmiş ne demek diyeceksiniz şimdi? Oksidasyon, çayın tadını görünümünü ve rengini geliştirmesine yardımcı olan işlenme şeklidir. Siyah çay yaprakları yüksek oranda oksitlenir ve bu nedenle en koyu renklidir ve lezzet bakımından en güçlüsüdür. Oolong çayları oksidasyon seviyelerinde değişiklik gösterir ve bu nedenle çay üreticisinin amaçlarına bağlı olarak farklı renk ve tatlara sahiptir. Yeşil ve beyaz çay açık renklidir, çünkü esasen okside değildirler.

Oolong Çayı, kalsiyum, manganez, bakır, karotin, selenyum ve potasyum gibi hayati vitaminler ve mineraller ile A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini içerir.

Oolong Çayının Sağlığa Faydaları Nedir?

  • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar,
  • Antioksidan bakımından zengindir,
  • Kilo vermeye yardımcı olur,
  • Kolesterolü düşürür.

undefined

  • Cildi güzelleştirir.
  • Vücutta bulunan toksitlerin atılmasını sağlar,
  • Ağız sağlığına katkı sağlayarak diş çürümesini önler,
  • Zihinsel performansı geliştirir,
  • Kan şekerini dengeler

Oolong Çayı Nasıl Demlenir?

Oolong çayını demlerken bazı konulara özellikle dikkat etmek tat konusunda büyük fark yaratır.
Bunlardan ilki demlerken kullanılacak suyun sıcaklığıdır. Oolong çayı, örneğin siyah çaya veya bitkisel çaylara göre daha az sıcak su ile demlenir. Beyaz çaya göre ise daha sıcak su kullanılır. 100 derecelik kaynar su ile demlemek, içindeki bazı hassas tatların yok olmasına sebep olacaktır. Bu yüzden yaklaşık 85 derecelik su ile ortalama 4 dakika demlenmesi önerilir

Oolong Çayı Zayıflatır mı?

Çinliler tarafından “siyah ejderha” olarak adlandırılan Oolong, yeşil çay gibi, vücudunuzun lipit (yağ) dokularını harekete geçirir ve metabolizma hızını artırır. Hızlı çalışan metabolizma sayesinde kilo vermek daha kolay olur.

Sağlıkla Kalın.

Hangi çay neye iyi geliyor öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: