Mucize Besin Amaranth Nedir?

Migrosta alışverişi yaparken tanıştık kendisi ile. Kinoa ve Chia olan bölümde değişik ismiyle ilgimi çekti. O an için almaya cesaret edemesem de eve döndüğümde araştırma konusu oldu benim için. Meğer amaranth mucize bir besinmiş. Almadığım için pişman olsam da bir daha ki alışveriş listeme ekledim kendisini.

Amaranth, kinoadan sonra en yüksek protein değerine sahip bir tahıl grubu. Yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum fosfor ve bakır mineralleri içerdiğinden dolayı vücut gelişimi, dişler ve kemikler için önemli bir besin kaynağı.

Pek çok tahılda bulunmayan lizin aminoasidini içermesi, amaranta “tam protein” kaynağı özelliği kazandırıyor.

Amaranth Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Kaynağıdır.

Bitkisel antioksidan özelliği veren fitoesterolü önemli miktarda içeren tek tahıl çeşididir.

Kolestrol Seviyesini Düzeltir.

Amaranth tohumları % 6 ila %10 yağ içeriğine sahiptir. Bunun %77’si doymamış yağ asitleri olup, doymuş yağ olan palmitik yağ asidi de bulunmaktadır. LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Zayıflamaya Yardımcıdır.

Eğer kilo vermek istiyorsanız diyetinize amaranth ekleyebilirsiniz. Amaranth, kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilecek protein ve lif bakımından zengindir. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcıdır. Yüksek protein ve lif içeriği ile tok tutmaya yardımcı olarak, zayıflama diyetlerinde kilo verdirici özelliğinden faydalanılabilir.

Amaranth Glıtensizdir.

Gluten, buğday, arpa, hecelenmiş ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Çölyak hastalığı olanlar için, glüten yemek sakıncalı olabilir. En yaygın olarak tüketilen tahılların çoğu glüten içerirken, amaranth doğal olarak glutensizdir.

Amarant Nasıl Tüketilir?

undefined

Çocukların da seveceği bir yöntem Amaranth Patlağı. Mısır patlatır gibi amaranth patlatıp tüketebilirsiniz.
Amaranth salatası, çorbası ve pilavı yapabileceğiniz diğer sağlıklı tüketim şekilleri. 1 bardak amaranthı 3 bardak su ile 20 dakika haşlayıp süzün. Daha sonra salatalarda çorbalarda kullanabilirsiniz.

Süper besin Teff tohumu yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: