Gençlik Sırrı Buğday Çimi Faydaları Nelerdir?

Buğday Çiminin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Süper besin Buğday çimi.

Buğday çimi; içerdiği klorofil sayesinde vücuttan toksinlerin ve ağır metallerin atılmasına yardım eder, kanı, akciğerleri, karaciğeri, böbrekleri ve bağırsakları temizler. Buğday çimini yüzde 70’ini klorofil oluşturur.

Klorofil, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, güçlü antioksidan ve antikanser etkilerinden dolayı önem taşır. Beslenme ile vücuda klorofil aldığında, sağlıklı sindirimi destekler, alyuvarların onarımı ve yenilenmesinde yardımcı olur.

Bazı araştırmalar, buğday çimi suyunun geleneksel kanser tedavisi ile birleştirildiğinde olumsuz etkileri en aza indirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Vücuttaki serbest radikalleri etkisizleştiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren buğday çiminin tüm bu özellikleri taşıması sebebiyle “süper besin” olarak adlandırılması hiç de şaşırtıcı değil.

Buğday Nasıl Çimlendirilir?

Buğday çimlendirmek kendi evimizde yapabileceğimiz, kolay bir işlemdir.Önemli olan nokta çimlendirilecek buğdayların ilaçsız, yerel, atalık buğday olmasıdır.

  • Buğdaylar çimlendirilmeden bir gece öncesinde ıslatılmalıdır. Suyun içinde bir gece kalan buğdaylar çok daha kolayca çimlenecektir.
  • Suda bir gece ıslanan buğdaylar için ertesi gün, derin olmayan bir kaba pamuk serilir.
  • Pamuğun üzerine bolca buğday rastgele serpilir.
  • Buğdayların pamuğu daima nemli tutulmalıdır fakat aşırı sulama yapılmamalıdır.
  • Susuz kalan tohumlar çimlenmez, aşırı sulanan tohumlar küflenir.
  • Sabah akşam fısfıs ile sulama yapmak idealdir.
  • Buğdaylar çok kısa sürede patlar ve çimlenmeye başlar. 10-15 cm ulaşan buğday çimleri makas ile kesilerek tüketilebilir, suyu sıkılabilir.

Buğday Çimi Suyu Ne Kadar İçilmelidir?

Buğdayçimi suyu günlük olarak tüketilebilir. En etkili yöntem sabahları aç karna yetişkinler için 30 ml olarak tüketilebilir daha fazla tüketilmemelidir. Fazla içilen buğday suyu, mideyi rahatsız edebilir.

Buğday Çimi suyuna bal, zencefil, arı poleni, limon gibi karışımlar ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Buğday çimi suyu cilt yaşlanmasını geciktirme amacıylada kullanılan bir yöntemdir. Yurtdışında sıkça kullanılan ancak oldukça pahalı bir içecektir. Buğday çimi suyuna gençlik iksiri diyebiliriz. Sizde evinizde  güneş alan ve toz barındırmayan bir yerde ilaçsız tamamen doğal olan buğday tohumlarından çim üretebilirsiniz.

Maydanoz kürü ile gelen sağlık yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: