Eski çağlardan beri kullanılan güzellik sırları

Hangi dönem de hangi çağ da yaşarsa yaşasın kadınlar için güzellik ve bakım hep çok önemli olmuştur. Eski zamanlar da tabi ki kozmetik ürünler olmadığı için doğanım bize sunduğu nimetlerden yararlanarak güzelliklerini korumuş kadınlar. İşte eski çağlardan beri süregelen o bakımlar nelerdir? Yıllardır eskimeyen güzellik sırları…

KİL

undefined

Eski çağlardan beri süregelen güzellik sırlarından biridir Kil. Yüzyıllardır kullanılmasının sebebi tabi ki cilt üzerindeki inanılmaz etkileri. Kil maskeleri; demir, magnezyum, kalsiyum, çinko ve silisyum açısından oldukça zengindir. Cildi besleyen, sıkılaştıran, hücreleri yenileyen kil maskesi kadınlar için vazgeçilmez olmuştur. Üstelik Eski Mısır’da Kleopatra’nın güzellik sırlarından birinin kil maskesi olduğuna dair bazı rivayetler de yok değil.

GÜLSUYU

undefined

Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi gül suyudur. Kleopatra gül suyunu cildini nemlendirmek için kullanırdı. Gülü çok seven ve sık sık gül suyu ile banyo yapan İmparatoriçe Josephine zamanında gül kokusu çok popüler oldu. Gül Antik Roma’daki ününü Napolyon döneminde tekrar kazandı. İmparatoriçe 1798 yılında “Malmaison Bahçeleri” olarak bilinen gül bahçelerini kurdu. Sprey olarak veya pamukla yüzünüze uygulayacağınız gül suyu cildinizin nem dengesini korur ve canlılık verir.

HAMAM

undefined

Hamamın tarihçesi M.Ö ne dayanır. Hamam kültürünün bu kadar geriye gitmesinin nedeni hamamın hem zihinsel hem de fiziksel durumu üzerinde mucizevi bir etkiye sahip olmasıdır. Buhar ve ısı sayesinde gözenekleriniz açılır ve temiz buharın derinize nüfuz etmesi kolaylaşır. Bu da fevkalade duru ve genç bir cilde sahip olmanızın bir anahtarıdır. Yüzyıllardır kadınlar hamamın ciltleri üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmaktadır.

KESE

undefined

Osmanlı’dan günümüze ulaşan kesenin sayısız faydasının olmasından dolayı günümüze kadar gelmiştir. Kese geleneksel bir güzellik aracıdır.  Kese kan dolaşımını hızlandırırken ciltteki yenilenmeyi hızlandırır. Ölü deriden arındırır.

ZEYTİNYAĞI

undefined


Zeytinyağı, kozmetik sektörünün bu denli gelişmediği dönemlerde kadınların bir numaralı kozmetik mucizesi olarak karşımıza çıkar. Tarihçesi çok eski çağlara dayanan zeytin ve zeytinyağı mucizesi, bedeni hem içten hem de dıştan besler. E vitamini yönünden zenginliği ile bilinen zeytinyağı; hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin genç kalmasını sağlar ayrıca kırışıklık gidermede ve cildi nemlendirme de kullanılır. Zeytin meyvesine tüm kutsal kitaplarda ve birçok efsanede yer verilmiştir.


BAL

undefined

Antik çağlardan bu yana cilt sağlığı ve güzelliği için en önemli ürünlerden biri de baldır.Bal cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Cildi nemlendiriyor ve yağ dengesini sağlıyor. Cildin yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Sivilce ve akne oluşumunu engelliyor.

Sağlıkla kalın.

Gençleştiren maya maskesi tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Eski çağlardan beri kullanılan güzellik sırları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: