Sakinleştirip Mutluluk Veren Kokular

Uzun bir çalışma gününün ardından güzel kokulu bir eve girmek kadar iyi hissettiren çok az şey var. Özel bir ruh hali ve ortam yaratmaya yarayan kokular bu özelliğiyle insan üzerinde oldukça fazla etkiye sahip. Uzm. Psikolog Emrah POLAT insanda koku duyusunun, günlük duyguların %75’ini etkilediğini ve hafızada önemli bir rol oynağını belirtiyor. Yiyeceklerin aroması nasıl iştahı etkiliyorsa kokular da bazı duyguları tetikleyebiliyor. Bazı kokular enerji verdiği gibi bazıları yatıştırıp uyku getirebiliyor.

Öncelikle sakinleştiren kokuları tanıyalım.

Lavanta

undefined

Lavanta kokusu, uykusuzluk problemi olanlar için harika bir çözümdür. Lavanta yağının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Yağının rahatlattığı gibi kokusu da yatıştırma konusunda son derece etkilidir. Sinir sisteminizi yatıştırır ve ruh sağlığınızı korur. Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirmek için yatak odanızda lavanta kokusundan faydalanabilirsiniz. Lavantalı mum yakabilir, bir kavanoza lavanta çiçekleri dökebilir, yastığınızın altına lavanta kesesi koyabilirsiniz.

Tarçın

undefined

Mucize bir baharat olan tarçın, stresi önler ve moralinizi yükseltici etkiye sahiptir. Stresli ve gergin olduğunuz şu günler de tarçının kokusundan faydalanarak stresle baş edebilirsiniz. Tarçının kokusuyla kendinizi daha iyi hissedeceğinizi göreceksiniz. Tarçın kabuklarıyla dekoratif süsler yapabilir, içme suyunuza ekleyebilir, bir kavanozun içine tarçın yağı damlatarak odanıza koyabilirsiniz.


Narenciye

undefined

Portakal, limon, greyfurt gibi turunçgillerin kokusu doğal antidepresan özelliğe sahip. Anksiyete ve strese olumlu yönde iyi gelip rahatlatan bu kokuların kısa sürede seni canlandırıp neşelendireceğine emin olabilirsin. Evde hazırlayacağınız narenciye oda kokusu ile kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün. Yediğiniz portakal, mandalina, limon kabuklarını atmayın. Kabukları tencerede kaynayıncaya kadar ısıtın, Ufak cam bir kaseye alın ve soğumasıyla birlikte odanızı saran kokunun tadını çıkarın.


Vanilya

undefined

Vanilya yapılan araştırmalarda stres ve depresyon gibi psikolojik sağlık sorunları ile baş etmede de doğal ilaçtır. Beş dakika boyunca koklandığında sinir hücrelerini sakinleştirerek ortaya çıka duygu yoğunluğunu azaltır.
Odanızda vanilya aroması isterseniz 1 çay kaşığı vanilya, 1 çubuk tarçını tencerede kaynayıncaya kadar ısıtın. Bir kase içerisine koyarak evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Yasemin

undefined

Depresyon için harika kokan Yasemin çiçeğinin kokusundan faydalanabilirsiniz. Belki de bu yüzden çoğu insan stresini gidermek için yasemin çayını tercih etmektedir. Aroma terapide harika bir dinlendirici koku olarak kullanılır. Bir antidepresan ve ayrıca zihni uyaran harika bir koku.

Sağlıkla Kalın….

Danimarka’nın mutluluk sırrı Hygge yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: