Uzun yaşamın sırrı Okinawa Diyeti Nedir?

Okinawa Diyeti Nedir?

Okinawa diyeti, adını Japonya’da bulunan bir adadan alıyor. Okinawa, Doğu Çin ve Filipin Denizleri arasında Japonya kıyılarında bulunan Ryukyu Adaları’nın en büyüğüdür. Araştırmalara göre burada yaşayan insanlar ortalama 100 yaşına kadar hayatlarını devam ettirebiliyorlar. Araştırmacılar Okinawa sakinlerini yıllar boyunca araştırdılar ve bunun temel olarak beslenme düzeninden kaynaklandığını gördüler.

undefined

Okinawa diyetinde neler yenir?

Okinawa da yaşayan insanlar fazla kırmızı et tüketmiyorlar ve sebze meyve ağırlıklı besleniyorlar. Yani Akdeniz tipine yakın bir diyet.

Diyetleri taze meyve ve sebzeler bakımından yüksektir ve ayrıca sağlıklı miktarda kepekli tahıllar, baklagiller ve balık içerir. İşlenmiş gıdalardan kaçınırlar.

Okinawalılar çok az pirinç tüketiyor. Bunun yerine, ana kalori kaynakları tatlı patates, ardından tam tahıllar, baklagiller ve lif bakımından zengin sebzeler.

undefined

Mor tatlı patates, güçlü antioksidan içeriğe sahip antosiyanin pigmenti içerir. Bu pigment yaban mersini, kırmızı üzüm, ahududu, böğürtlen, vişne, siyah havuç, pancar, kırmızı turp ve lahanaya renk veren pigmentle aynı pigmenttir. Yaban mersini yüksek antioksidan kapasitesi ile tanınırken mor tatlı patates yüzde 150 daha fazla antioksidan kapasiteye sahiptir.

Mor tatlı patatesin güçlü antioksidan içeriği hücre yaşlanmasını önleyerek, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır, kan yağlarını düşürür ve kansere karşı koruyucu etki sağlar.

Okinawalıların vazgeçemedikleri bir lezzette Yasemin Çayı. Yasemin çayı, geleneksel olarak yeşil çay yapraklarını yasemin çiçekleri ile harmanlayarak yapılan kokulu bir çaydır. Eşsiz aroma ve lezzetin yanı sıra, yasemin çayı stres ve kardiyovasküler sorunları azaltmaya yardımcı olan ve sindirim sistemini iyileştirebilen birçok yararlı özelliğe sahiptir. 

Ayrıca Okinawa halkı Konfüçyüs’ün önerilerini takip ediyor ve %80 doymuş hissettiklerinde yemeye son veriyorlar. Zira oldukça yavaş bir şekilde yemek yiyor ve ne tükettiklerine önem veriyorlar. Bu ise doygunluğu daha az yiyerek hissetmelerine imkan tanıyor.

Sonuç olarak, Okinawan’ların Alzheimer, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi yaşlanma ile ilişkili kronik hastalıklara yakalanmamalarının sebebinin de bunlar olduğu düşünülmektedir.

Sağlıkla kalın.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: