Danimarka’nın Mutluluk Sırrı: Hygge

Hygge Nedir?

Mutluluğun formülü var mı? Yazılmış kanıtlanmış bir formül olmasa da dünyanın en mutlu ülkelerinden Danimarka’nın yaşam felsefesi hygge ile mutluluğu yakalamak mümkün gibi.
Hygge, Danimarkalıların rahatlık, konfor, sıcaklık gibi bize “evim evim güzel evim” hissini veren her şeye verdikleri isim.

Hygge felsefesinin 10 maddelik manifestosu nedir?

1-Atmosfer

Hygge Manifestosu’nun en birinci kurallarından biri de yaşam alanlarında daima yumuşak, sıcak ve loş bir his veren aydınlatmalar kullanmaktır. Bu mutluluk atmosferi için ışıklandırma çok önemli. Olabildiğince doğal ve loş bir ışıklandırma elde etmek için, mumlardan yararlanabilirsiniz.

undefined

2- Anda Kalmak

Hygge Manifestosu’na göre anda kalmak için, karmaşık ritüeller uygulamak yerine her gün teknolojiden uzak; sessizliğe ve nefesinize odaklanan birkaç saat geçirmek büyük fark yaratıyor. İçinde bulunduğunuz ana odaklanmak bu felsefenin en önemli şartlarından biri.

undefined

3- Küçük Mutluluklardan Keyif Al

Keyif alacağınız şeylerle biraz kendinizi şımartabilirsiniz. Bir dilim kek ve bir fincan kahve, yumuşak bir aydınlatma, pastel renkli pamuklu battaniyeler, sakin melodileriyle ruhu dinlendiren müzikler hygge’nin küçük keyiflerini fazlasıyla temsil ediyor. Konfor ve pozitif koşullar sunan her detay, hygge’nin amaçlarına cevap veriyor.

undefined

4-Eşitlik

Hygge Manifestosu’nda evin içinde, herkes eşit derecede hak ve sorumluluklara sahip olmalı. İster ailemizi ya da sevdiklerimizi misafir olarak ağırlıyor olalım, ister aynı çatı altında büyük bir ailenin bireyi olarak yaşayalım; hygge, huzurlu bir günün sırrının, sorumlulukları paylaşmaktan geçtiğini söylüyor.

undefined

5- Şükretmek

Yalnızca elde ettiğiniz büyük şeyler için değil; aldığınız nefes, o an içebildiğiniz kahve ya da çay yediğiniz kek için şükredin. Küçük büyük fark etmez, sahip olduğunuz şeylere minnettar olun.

undefined

6- Uyum

Hygge felsefesi, insanların gösteriş yapmadan, kendini övmeden, birbiriyle uyum içerisinde yaşamasını öneriyor. Uyumlu olmayı öğrenmelisiniz. Rekabet içerisine, kendini kanıtlama çabasına girmeden, çevre ile uyum içinde olun

undefined

7- Konfor Rahatlık

İçinde bulunduğunuz ortamda, rahatlık ve konfor oluşturun. Rahat kıyafetler, minderler, rahat koltuklar… Kendinize, rahat hissedeceğiniz bir ortam oluşturun.

undefined

8-Ateşkes

Evinizde Hygge Manifestosu’nu uygulamaya karar verdiyseniz öncelikle negatif duyguları kapının dışında bırakmanız gerekiyor. Hygge felsefesinde stres ve gerginliğe yer yok. Kendinizi kaostan uzak tutun. Sizi üzecek, enerjinizi düşürecek olan insanları da kendinizde uzak tutun. Bunlar, mutlu bir hygge ortamında olmaması gereken şeylerdir.

undefined

9- Birliktelik

Hygge; partnerimiz, ailemiz, dostlarımız ve yaşamımızı çevreleyen herkesle kurduğumuz samimi bağları, iyi hissetmenin yolu olarak görüyor. Sevdiklerinizle birlikte olmanın mutluluğunu hissedin. Dostlarınızla, ailenizle keyifli anlar yaşamak önemlidir. Onlarla birlikte olduğunuzda, “evde olma hissi” ile birlikte, güvende ve mutlu hissedersiniz.

undefined

10- Sığınak

Yuva: en güvenli durak

Her birimizi, dış dünyanın zorluklarından koruyan sığınak, yuvalarımız. Yuvamızda olduğumuzda güvende, korunaklı ve güçlü hissediyoruz.

undefined

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: