Aralıklı Oruç (intermittent Fasting) Nedir?

İntermittent Fasting (IF) Türkçeye çevrilmiş ismi Aralıklı Oruç son zamanlarda çokça isminden söz ettirmeye başladı. Bu diyetin diğerlerinden farkı hangi yiyecekleri yemeniz gerektiğini değil de onları ne zaman yemeniz gerektiğini planlaması. Bu yöntemin kilo verdirdiği, beyne iyi geldiği, metabolik sağlığı geliştirdiği ve hatta ömrü uzattığı iddialar arasında.

Aralıklı Oruç Uygulama Yöntemleri

16-8 Yöntemi

8 saatlik bir aralıkta yemek yiyebileceğiniz yöntemdir. Hem de kalori kısıtlaması olmadan dilediğinizi yiyebilirsiniz.
Geriye kalan 16 saatlik açlık döneminde ise sadece bol su içmeniz önerilir. Üstelik bu süreçte istediğiniz kadar şekersiz kahve ve çay tüketebilirsiniz. İlk yediğiniz öğünden sonra üzerine 8 saat ekleyerek o süreçte yemek yiyebilirsiniz. Örneğin 09.00 da kahvaltı ettiyseniz 17.00 ye kadar yemek yiyebilirsiniz. Akşam yemek yemeyi seviyorsanız kahvaltınızı 11.00 gibi yaparak 19.00 kadar yemek yiyebilirsiniz. 16/8 aralıklı oruca başlamak için, sekiz saatlik bir periyot seçin ve yiyecek alımınızı bu zaman aralıkla sınırlayın.

undefined

5:2 Yöntemi

Bu diyet programında, yapıldığı haftanın beş günü boyunca kişinin aldığı kadar kaloriyi yakması hedeflenir. Kalan iki gün ise erkeklerin 600, kadınların 500 kalori alması beklenir.
Bu iki gün, programı uygulayan kişi tarafından seçilebilir. Ancak genellikle bu diyeti uygulayanlar tarafından üç ve beşinci günler tercih ediliyor.

Aralıklı Oruç Herkese Uygun Mudur?

Intermittent fasting, uzun süreli açlık gerektirdiğinden herkes için uygun olmayabilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle kan şekeri dengesiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, diyabet hastasıysanız, tansiyon probleminiz varsa, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, çok zayıfsanız veya geçmişte yeme bozukluğu öykünüz varsa, bu yöntemi doktorunuza danışmadan uygulamayın. Gebelik düşünüyorsanız veya hamile ya da emziren anneyseniz de hekiminize başvurun. Herkesin yapması için uygun bir diyet değildir. Bir de bu diyeti deneyeyim diyerek yapılacak bir diyet değildir.

Aralıklı Oruç Faydaları Nelerdir?

  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Kalbinizi Sağlıklı Tutar
  • Kan şekerini düzenler
  • İltihabı azaltır
  • Beyninizi Korur
  • Bağırsakları iyileştirir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: