Coronadan (Koronadan) Korunmak İçin Kuşburnu Ekinezya Çayı

Son günlerde Covid-19 (korona) virüsü nedeniyle bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilebilir sorusu daha çok sorulmaya başlandı. Sağlıklı beslenmenin önemi vurgulanırken C vitamini daha çok ön plana çıktı. Hazırlayacağımız çayın içerisinde de bol C vitamini olacak.

Kuşburnu Ekinezya Çay Tarifi

Ekinezya çiçeği ile bir tatlı kaşığı kuşburnunu karıştırıp ortalama 6 dakika bekletilmiş sıcak suya ilave ediyor ve 10 dakika demlenmesini bekliyoruz. Ardından süzüp günde 2 kez içiyoruz

Kuşburnunu demlerken ve tüketirken çok önemli kurallar;

  • 5-6 adet kuşburnunu hafif ezerek çatlatın. Ardından bir bardak (200 ml) kaynar suda 10 dakika demleyin.
  • Demlerken kapağını kapalı tutun.
  • Uzun kaynatırsanız içeriğindeki C vitamini o kadar azaldığından, demleme süresini de uzatmayın.
  • Yemeklerden 30 dakika sonra için. Kuşburnunun zengin vitamin ve minerallerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için hazırladıktan sonra 5 dakika içinde tüketin.
  • Kuşburnunu ister bütün, ister ufalanmış ister toz haliyle olsun saklarken mutlaka ışıktan muhafaza edin ve cam kavanozda saklayın.

Kuşburnu

undefined

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor. 

Ekinezya

undefined

Ekinezya günümüzün bitkisel tıbbında en çok araştırılmış bitkilerden biridir. Soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltmasıyla bilinir. Bağışıklık sistemine sayısız etkisi vardır; bunların arasında antikor tepkisinin artması, virüslere karşı interferon seviyesinin yükselmesi ve enfeksiyona karşı beyaz kan hücrelerinin uyarılması sayılabilir. Ekinezyanın bazı kimyasal bileşenleri bitkinin türüne, bitkinin bölümüne ve özütleme tekniğine göre değişiklik gösterir. Polisakkaritler, glikoproteinler ve alkilamitler bağışıklık sistemini canlandıran, virüsleri ve bakterileri baskılayan tıbbi etkiye sahiptir. Ekinezyanın nasıl işe yaradığı araştırılmaya devam edilmektedir. Ekinezyanın günlük kullanımının soğuk algınlığını önlediği söylenemez ancak soğuk algınlığının süresini 1 ila 2 gün kısalttığına dair bir takım araştırmalar vardır. Yararlarını görebilmek için hastalığın ilk belirtileri başladığında uygun dozda alabilirsiniz. 

Alıç meyvesinin sağlığa faydaları nelerdir? Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

One thought on “Coronadan (Koronadan) Korunmak İçin Kuşburnu Ekinezya Çayı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: