Havadaki virüslerden LAVANTA ile kurtulun.

Malum son günler de hijyenin önemi daha da çok konuşuluyor. Yüzeydeki temizligi deterjanlar ile halledebiliyoruz ama havadaki mikroplarla nasıl mücadele edeceğjz? Bilinen ve en çok uygulanan yöntem odaya soğan koymak. Neyse ki benim size önereceğim yöntem soğan gibi kötü kokmayıp tersine evinize mis gibi kokular yayacak 😄

Lavantanın havadaki mikropları öldürdüğünü öğrendiğimde yine büyüklerimize bir kez daha hayran kaldım. Ne varsa bu eskilerde var boşuna dememişler. Çoğumuz çekmecelerde lavanta keseleri olan evlerde büyüdük. Bunun güzel kokmaları için yapıldığını sansam da işin aslı öyle değilmiş efendim. Lavanta mikroplarla savaşırmış. Hadi gelin lavantanın faydalarına bir göz atalım.

Lavantanın Faydaları

  • Kaynayan suya bir avuç lavantayı atıp odada tutarsanız odadaki mikropları öldürür. Gripten korunmanızı sağlayacaktır.
  • Uyku probleminiz mi var? Geceleri odanızda yaratacağınız lavanta kokusuyla zihninizi ve vücudunuzu gevşetecek sağlıklı bir uyku uyuyabilirsiniz.
  • Lavanta kokusunun en belirgin faydaları sinir sistemi üzerinde görülüyor. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki uyandırarak stres, kaygı, depresyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların azaltılmasında yardımcı oluyor.
  • Hafızanızı geliştirin. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, bir testten önce bir lavanta koklayan hemşirelik öğrencilerinin akranlarından çok daha yüksek puan aldıkları bulunmuştur. Bu sınav katılımcıları daha fazla bilgiyi muhafaza etti, daha iyi konsantre oldu ve daha az endişeli oldu.
  • Birçok cilt bakım formülünde de kullanılan lavantayı cildinize sürerek içeriğindeki antioksidanların cildinizi korumasını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer egzamaya veya böcek ısırıklarının neden olduğu iltihaplı bir cilde sahipseniz ve bundan kurtulmak istiyorsanız lavantayı cildinize uygulayarak iltihap karşıtı özünden faydalanabilirsiniz.

Havadaki Mikroplar İçin Lavantayı Nasıl Kullanabiliriz?

  • En güzel yöntem bir saksıya lavanta ekmek. Eviniz hem mis gibi kokacak hem de mikroplardan arınacak.
  • Bir kapta 1 bardak suyu kaynatın. İçerisine bir avuç lavanta çiçeği ekleyin. Su kabına koyup kalorifer peteklerine asabilir ya da odanızda uygun bir yere koyabilirsiniz.
  • Lavanta çiçeği yoksa lavanta yağından da faydalanabilirsiniz. Fısfıslı bir şişeye su ve bir kaç damla lavanta yağı ekleyerek odaya sıkarak kendi oda spreyinizi hazırlayabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın

Tuz lambası kullanmanın sağlığa faydaları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: