Ölümsüzlükü İksiri Kombu (Kombucha) Çayı

Bakmayın adının ölümsüzlük iksiri olduğuna. Henüz ölümsüzlüğün iksiri bulunamadı 😀Bulunduğunda bloğumda paylaşacağıma emin olabilirsiniz. Bu çay o kadar sağlıklı ki o yüzden bu şekilde tanımlanıyor. Ölümsüzlüğü getirmese de uzun ve sağlıklı bir yaşamı vadediyor. Peki nedir bu kombu çayı sizin için kaleme aldım.

Kombu Çayı Nedir?

Kombu çayı kombucha denilen mantardan elde edilir. Yıllar önce Doğu Asya’da yapılmaya başlanan çaydır. Çay, mantarın çayın içinde üremesi ile oluşur. Kombucha içeceği, eski Çinliler tarafından 2000 yıldır “Ölümsüzlük İksiri” olarak kullanılıyordu. Bakteri ve mayalardan oluşan çayın önemli içeriği Kombucha denilen çay mantarından oluşur.

undefined

Kombu Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Gelişmiş Sindirim Sistemi
 • Kilo kaybı
 • Artan Enerji
 • Temizleme ve Detoksifikasyon
 • Bağışıklık Desteği
 • Azalmış Eklem Ağrıları
 • Kanser Önleme

Kombucha Mayasını Nereden Bulabilirim?

Kombu çayı ve kombu çayı mantarı doğal, sağlık destekleyici ürünlerin satışını yapan aktarlarda, organik marketlerde bulunabilir. Bunun yanında internet üzerinden satış yapan markalarda bulunmaktadır. Türkiye’de yeni yeni popüler olan bu çayın fiyatı da üreticiden üreticiye farklılık göstermektedir. Bu çayı tüketmek istiyorsanız güvenilir olanlarını seçmenizi tavsiye ederim.

Kombu Çayı Nasıl Hazırlanır?

undefined


Malzemeler

 • 3 Litre Su
 • 1 adet kombu mayası
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 10 adet poşet çay

NOT : Kombu çayını kaynatırken kesinlikle alümünyum tencere ve tahta kaşık kullanmayın. Tahta kaşığı ne kadar temizlerseniz temizleyin muhakkak üzerinde bakteri kalacaktır. Bu yüzden uygun olmayacaktır.

Talimatlar

 1. Çelik bir tencereye suyu koyup kaynatın. Tencere ve kullanacağınız malzemeler kesinlikle alüminyum olmamalı.
 2. Su kaynadığında şekeri ekleyin ve 5 dakika boyunca metal bir kaşıkla karıştırın.
 3. Şekerli suyu ocaktan alın ve çay poşetlerini ekleyin. İsterseniz tamamı siyah yada tamamı yeşil çay olabilir, karışık olarak ta kullanabilirsiniz.
 4. Soğuyan karışımı hazırlamak istediğiniz kavanoza aktarın. Kavanoz elinizdeki sıvı miktarından 1-2 litre fazla olsun. Örneğin 3 litre su ile yapacaksanız 4-5 litrelik kavanozda hazırlayın.
 5. Kombu mantarı mayasını ılık suyla yıkayın (çeşme suyu kullanmayın) oda sıcaklığına gelen sıvının içine mayayı bırakın.
 6. Burası önemli; Kavonozun ağzını steril bir bez, tülbent yada sargı beziyle örtün ip veya paket lastiği ile ağzını bağlayın.
 7. Bu şekilde 4-10 gün arası mayalayın. Kavanoz direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve bulunduğu ortam oda sıcaklığında olmalı.
 8. 4 günden sonra mayalanan çayı içebilirsiniz ama benim sizlere tavsiyem tam şifa için 7-10 gün arası mayalandırdığınız çayı tüketin.

GÜNDE 1 SU BARDAĞI


Herhangi bir sağlık problemi olmayan bireylerde bu fermente içeceğin 100-300 mililitre yani 1 su bardağı kadar tüketmelerinde bir sakınca görülmemektedir. Yalnızca bu çayı hazırlarken uygun hijyen konusuna dikkat edilmelidir.

Dikkat

Kombu çayını yoğun kafeinden dolayı halime ve emziren kadınların kullanması önerilmez. Yine şeker ve kafeine rekasiyon gösteren bir bünyeniz varsa kombu çayı kullanmamanız tavsiye edilir.

Fermantasyon sürecinden geçtiği için kombu çayının içinde az miktarda da olsa alkol bulunuyor. Bu konuda hassasiyet sahibi bir insansanız kombu çayı içmeden önce bu gerçeği bilmenizde fayda var.

Hangi çay neye iyi geliyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: