Muz kabuğunun bilmediğimiz faydaları

Muz kabuklarını çöpe atıyorsanız bir kere daha düşünün. Çünkü muz kabuğu ile ilgili bilmediğimiz öyle faydalı bilgiler var ki! Size muz kabuğu ile ilgili faydalı bilgilerden bahsedeceğim. İlk bilmemiz gereken asla muz kabuğunun üzerine basmayın 😀 Konu sağlıksa bence ilk bilmemiz gereken bilgi bu değil mi? Muz kabuğuna basıp düşen var mı bilmiyorum ama ben düştüm. Dikkatli olmakta fayda var. Şaka bir yana muz kabuğunu cilt problemlerinizde, diş beyazlatmada, sinek ısırıklarında hatta baş ağrılarınızı geçirmede kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi muz kabuğunun detaylı olarak sağladığı faydalara göz atalım bakalım.

Diş Bakımında Muz Kabuğu

undefined

Efendim muz kabuğunun içerisinde sitrik asit diş beyazlatmada etkin olan bir madde varmış. Böylelikle muz kabuğu diş yüzeyindeki lekeleri temizlerken dişleri güçlendiriyor ve inci gibi bembeyaz olmasını sağlıyormuş. Bunun için muz kabuğunun yumuşak tarafıyla dişlerinizi hafifçe ovalamak gerekiyor.. Bunu günde 1 kez uygulayabilirsiniz. Ardından dişlerinizi her zaman olduğu gibi fırçalayın. Bu yöntemi düzenli uyguladığınız takdirde farkı görmeye başlayacaksınız

Cilt Bakımında Muz Kabuğu

undefined

Sivilce ve akne problemleri. Siyah nokta temizlemede etkili.

Antioksidan açısından oldukça zengin olan muz kabuğu aynı zamanda iltihap önleyici özelliğe sahip. Böylelikle mikroplarla savaşarak akne oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olan muz kabuğu aynı zamanda var olan akne ve sivilceleri de kurutuyor, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Bunun için tek yapmanız gereken muz kabuğunun içindeki yumuşak bölgeyle aknelerinizle masaj yapmak ve cildinizin bu maddeleri emmesi için 20 dakika bu şekilde bekletmek. Ardından yüzünüzü soğuk suyla iyice temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi haftada 2 kere tekrarlamanızda bir zarar yok.

Böcek Isırıklarında Muz Kabuğu

Muzun kabuğunda yer alan polisakkaritler, böcek ya da sinek ısırıklarından sonra meydana gelen şişlik ve kaşıntıyı birkaç dakika içinde dindirme özelliğine sahip. Tek yapmanız gereken ısırığın olduğu bölgeyi 5 dakika muz kabuğuyla ovmak ve 15 dakika beklettikten sonra yıkamak.

Baş Ağrısında Muz Kabuğu

Dayanılmaz ağrılar yaşatan migrene karşı uzmanlar muz kabuğunu öneriyor. Muz kabuğunun içine buzu koyup sıkıca sarın. Daha sonra bir bezle sarmalayın. Bu bezi başınızın ağrıyan yerinde dolaştırın. İçerdiği potasyum, sodyum, magnezyum, A, E, K ve C vitaminleri ile muzun kendisi ve kabuğu ağrı kesici özellik gösterecektir.

Gilaburu Meyvesi Ve Faudaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: