Dünyadaki en ilginç sporlar.

Dünyanın en önemli, en çok izlenen sporları futbol basketbol, Amerikan futbolu, voleybol gibi sporlardır… Aslında adını bilmediğimiz o kadar fazla spor var ki. Bazı sporları da diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri çok ilginç veya çok daha tehlikeli olmaları… Klasik spor dallarından sıkılanlar için dünyada pek bilinmeyen ilginç spor dalları hakkında bilgiler;

Bir Afgan geleneği:Buzkaşi

undefined

Afganistan”nın Mezar-ı Şerif kentinin Buzkaşi oyunu, Özbek, Tacik ve Türkmenler tarafından yoğun ilgi görüyor. Deshti Şadiyan mevkiinde toprak zeminli eski stadyumda 100 kadar atlı oyuncunun katılımıyla gerçekleştirilen Buzkaşi, adını ”buz” (buzağı) ve ”kaçırmak” kelimelerinden alıyor. Günümüzde Afganistan”ın milli sporu olarak da bilinen Buzkaşi, özellikle Orta Asya”da pek çok bölgede eskiden beri oynanıyor. Afganistan”nın kuzey kesimlerinde Nevruz bayramları, kurtuluş günleri ve nadiren cuma günleri oynanıyor. Tarihte, göçebe savaşçılarının oynadığı Buzkaşi, geniş bir düzlükte takımlar halinde veya bireysel de oynanabiliyor. Buzkaşi oyuncularına yerel dilde ”Chapandaz”adı verilir. Bu oyunda amaç oyuncunun, kafası kesilmiş ve iç organları boşaltılarak dikilmiş bir oğlak veya buzağıyı, at üstünde taşıyarak belirli bir mesafeyi tamamlaması. Oyun esnasında düzlüğün ortasında bulunan bayrağın etrafında belli sayıda tur atılır ve hedeflenen noktaya buzağı bırakmakla sonuca gidilir. Buzağı taşıyan atlıyla diğer oyuncular da buzağıyı kapmak için yarışır. Buzkaşi oyuncuları 6 aylık hazırlık aşamasından geçiyor.

Bataklık Dalışı

undefined

Bataklık dalışı, orijinal adıyla “bog snorkelling”, isminden anlaşılacağı üzere bataklıkta yüzmeye dayanan bir spor. Kuralları ise çok basit, herhangi bir düz bataklıkta, gözlük ve şnorkel takan yüzücüler yarışıyor. Her bataklık olur ama, genelde turnuvalarda birbirine paralel iki ayrı kanal halinde bataklıklar inşa ediliyor. Şnorkel ve gözlük sağlık açısından kesinlikle şart. Bataklık dalışının en önemli kuralı ise klasik yüzme stillerinin yasak olması. Bu sporda yalnızca yunus gibi ayakları kıvırarak yüzmeye izin var.

Eş Taşıma

undefined

Eş taşıma yarışması, Finlandiya’nın en geleneksel etkinliklerinden biridir ve her yıl çeşitli ülkelerden yarışmacıları ve izleyicileri bir araya getirir. Bu eğlenceli ve bir o kadar da ilginç yarışmada, adından da anlaşılabileceği üzere, yarışmacılar çift olarak yarışırlar ve engelli bir parkuru eşlerini taşıyarak tamamlamaya çalışırlar. Yarışmanın tarihi 19. yüzyıla dayanıyor. Bir gelenek olarak günümüze kadar gelen bu yarışma, artık Finlandiya için resmi bir spor olarak kabul edilmektedir. Bir söylentiye göre yarışma, komşu köylerden kız kaçırma geleneğinden ortaya çıkmıştır. Diğer bir söylenti ise; yarışın Rosvo-Ronkainen isimli bir çete liderinin çetesine üye seçerken adayları zorlu bir parkurda sırtlarında ağır yüklerle yarıştırmasından esinlendiğini iddia eder. 

Herkes eşini dilediği gibi taşımakta özgürdür ama bazı teknikler katılanlar arasında en sık tercih edilenlerdir. Bunlar arasında başı çeken ise “Estonya stili taşıma”dır. Bu stil adını son 11 yılın şampiyonu olan ülke Estonya’dan almıştır. Bu stilde kadın, bacaklarını erkeğin boynuna dolar ve baş aşağı, yüzü erkeğin sırtına dönük olacak şekilde asılır. Kollarını da erkeğin göğsünde kilitleyerek kilosunun olabildiğince eşit şekilde dağılmasını sağlar. Bu stil Estonyalılara 55,5 saniyelik dünya eş taşıma rekorunu da getirmiştir. Estonya stili dışında; omuzda veya sırtta taşımak ve kadının eşine yılan gibi dolandığı Boa stili de sık tercih edilir. 

Yarışmaya katılmasa da her yıl binlerce insan bu etkinliği izlemek için Finlandiya’ya akın etmektedir.

Zorbing


Zorbing, içi görülebilen, şişme dev bir balon içerisinde yüksek bir noktadan veya bu aktivite için özel olarak tasarlanmış bir rampadan aşağıya doğru yuvarlanma sporudur. Zorb topları kemer sistemli ve kemer sistemsiz olmak üzere 2 tipten oluşmaktadır. Kemer sistemi olan topları 2 kişi aynı anda kullanabilmektedir. Kemer sistemi olmayan zorb toplarında ise top içerisindeki kullanıcı hiçbir yere bağlanmaz ve top yuvarlanırken içinde hareket etmekte özgürdür.

 Peynir yuvarlama

undefined

Peynir yuvarlama, her yıl İngiltere Cooper’s Hill’de düzenlenen festivalde yapılan spordur. Bu sporda silindir şeklindeki Double Gloucester peyniri bir yokuştan aşağı doğru yuvarlanıyor. Sporun amacı ise aşağıya doğru yuvarlanan peyniri, bitiş çizgisine yaklaşmadan yakalamaktır.

 Ayak Voleybolu

undefined

Ayak voleyboluSepak Takraw, olarak da bilinen, üçer kişilik iki takım tarafından oynanan ve el dışında vücudun bütün kısımlarının kullanıldığı – özellikle ayak, diz, omuz ve kafa – bir file oyunudur. Top, rakip sahada yere değdiği takdirde sayı kazanılır. Oyun futbolla jimnastiğin bir karışımıdır. Sepak takraw dünya çapında popülerliği artan ve izleyici çeken bir spordur.

İncik Vurma

undefined

Shin Kicking olarak bilinen bu oyun Finlandiya’da bir şaka olarak başlamış olmasına rağmen ABD’de bir spora dönüşmüş durumda. Katılımcılar incik kemiklerine bir koruma sararak bunu talaş ve samanla dolduruyor sonrada birbirlerini hırpalamaya girişiyorlar.

Satranç Boksu

undefined


Beyin ve bilek gücünü birleştiren bu ilginç, hatta ilginçten de öte !! tehlikeli spor, 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olmak üzere, toplamda 11 raunttan oluşuyor.

Kurallar ise şöyle : Maç bir ondan bir diğerinden şeklinde önce satranç ile başlıyor, boks ile devam ediliyor. Her satranç raundu 4 dakika, her boks raundu 3 dakika olmak üzere maç toplam 39 dakikasürüyor.

Limbo Panteni

undefined

Adını Limbo dansından alan bu spor dalı özellikle Çin ve Hindistan’da yapılmaktadır. Limbo pateni, olağanüstü esneklik, denge ve güçle beraber ayak ve kollarını 180 derece yana açarak belirli bir yüksekliğe kadar paten kaymayı gerekmektedir. Bu spor türü, tehlikeli olmasının yanında oldukça yetenek istemektedir.

Bu sporu yapan kişinin, vücudu neredeyse yere değecek kadar öne eğerek dikey bir çubuğun altına girmektedir. Çubuğun boyu yerden 50 santimetreden daha yüksek olmamaktadır. Sporcu da bu çubuğa dokunmadan paten yapmaya çalışmaktadır. Kendi içinde de türleri olsa da bu spor dalının en yaygını, arabalar altında olan türüdür. 

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: