İp atlamanın sağlığa faydaları

Hemen hemen herkesin çocukluğunda severek yaptığı en iyi spordur, ip atlamak. Hem ekonomik hem de avantajlı olması nedeniyle ip atlama sporu yıllardır canlılığını korumaya devam ediyor. Peki ip atlamanın mucizevi faydalarını biliyor musunuz? Yaklaşık 10 dakika ip atlayan kişinin tüm kasları çalışır. Akciğer kapasitesini güçlendiren ip atlama, diğer spor dalları ile uğraşan kişilerin de ısınma egzersizi olarak bilinir. İp atlamak için büyük bütçeye sahip olmanıza gerek yoktur. Bir adet kumaş veya deriden elde edilen ip size büyük fayda sağlar. 

Stresi Yok Eder

İp atlayan kişinin vücudunda endorfin salgılanır. Bu sayede stresi yok eder ve mutluluk hormonunu çalıştırır. Gergin ve stresli anlarınızda kendinizi açık havaya bırakın ve 10 dakika ip atlayın. Tüm gergin geçen anlardan sonra hem sağlığınızı korursunuz hem de stresinizi kısa sürede yok edebilirsiniz.

İp Atlamak Antioksidan Etki Gösterir

İp atladığınızda vücudunuzda biriken toksinleri de atmış olursunuz. Ne kadar çok süre ip atlarsanız o kadar vücudunuzu temizlersiniz. Tabi uzun süreli ip atlamak bedeninizi yoracaktır. Bu nedenle setler halinde atlamanız tavsiye edilir. Örneğin 15 atlamada bir kısa süreli mola verebilirsiniz.

Güle Güle Kilolar

İp atlamak ısınma egzersizi olduğu gibi, kilo vermek isteyenler için de oldukça ideal bir spordur. Kol ve bacak kaslarını aynı anda çalıştırarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kısa sürede kalori yakmak için gün içinde ip atlamak iyi bir fikir olabilir. Haydi tempo!

undefined

Tertemiz Akciğerler İçin İp Atlayın

İp atlama sırasında akciğerlere temiz hava alınır. Solunum problemlerini en aza indirmek için ip atlayabilirsiniz. Düzenli şekilde ip atlayan kişilerin, vücut direnci korunur ve kendini daha dinç hisseder. İp atlayarak tembelliğe son verebilirsiniz.

Kan Akışını Hızlandırır

İp atladığınızda aynı anda birçok organınız hareket eder. Böylece kan dolaşımınız hızlanır. Kalbiniz, vücudun her noktasına kan ulaştırmak için harekete geçer. Bu sayede kalp krizi riski de en aza iner. Ayrıca kan dolaşımınız harekete geçeceği için; üşüme riskiniz de en aza iner.

Vücudunuzu Toparlar

Düzenli olarak ip atlamak, kaslarınızın çalışmasını sağlar. İp atlarken sürekli hareket edeceğiniz için, kaslarınızın sıkılaşmasında etkilidir. Kaslarınız çalıştığında ise vücudunuzdaki sarkmalar toplanır ve daha sıkı bir vücuda sahip olursunuz. Yoğun olarak karın kasları çalıştığı için, karın bölgesinde bir toplanma meydana gelir. Böylece daha düz karın bölgesine ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz

undefined.

Oldukça Ekonomiktir

Günümüzde spor yapmak için spor salonlarına belirli bir ücret ödeniyor. Artık ip atlamak için çok yüksek ücretlerin ödenmesi tarihe karışabilir. Düşük bir bütçe ayırarak elinizin altında bir atlama ipi olabilir. Böylece istediğiniz anda, dilediğiniz yerde ip atlayabilirsiniz. İp atlamanın faydaları fitness salonlarında yapılan sporlar kadar etkilidir.

 Boy Uzamasında Yardımcıdır

Ergenlik döneminde yapılan sporlar, beden gelişimini büyük oranda destekler. Yürüyüş, yüzme gibi sporların etkisi kadar etkili olan ip atlama, çocukların güçlü kaslara sahip olmasını sağlar. İp atlayan çocukların vücut dirençleri daha sağlam olacağı için hastalanma riskleri de en aza iner. İp atlamanın faydaları Ender Saraç tarafından da her yaş için tavsiye edilmiştir.

Evde spor yapabileceğiniz ücretsiz uygulama için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: