Evde Kal Türkiye! Senin için online ücretsiz dergiler, müzeler operalar, tiyatrolar, oyunlar var.

Corona virüsünün çok hızlı bir şekilde yayılmasını engellemek için tüm Türkiye evde kal diyerek evlerine kapandı. Virüsün yayılmasını engellemek için başlatılan bu harekete destek amaçlı bir çok kurum ve kuruluş ücretsiz hizmetler sunmaya başladı. Haydi evde kal Türkiye! Her şey senin için. Güzel günler gelecek sabredelim…

Online okuyabileceğiniz dergiler

Bir çok dergi bu ay ücretsiz olarak hizmet vermeye başladı. İşte bu dergiler

Socrates Spor Dergisi

undefined

2015 yılının nisan ayında yayın hayatına başlayan Düşünen Spor Dergisi Socrates’ten koronavirüs nedeniyle başlatılan #evdekal kampanyasına destek verdi.

Derginin sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre bir ay boyunca derginin dijital versiyonun ücretsiz olduğu belirtildi. Açıklamada, “Socrates Dergi dijital edisyonu önümüzdeki 1 ay boyunca herkese ücretsiz. Promosyon kodu “SOCRATESYANINDA”yı sepette girerek aboneliğinizi başlatabilirsiniz. Bu sayede Socrates Dergi’nin tüm sayılarını evinizden okuyabileceksiniz. #EvdeKalTürkiye” denildi.

Tubitak Yayınları

undefined

Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk, Bilim Genç ve Meraklı Minik dergileri, koronavirüs nedeniyle öne çekilen ara tatildeki çocuklar için ücretsiz erişime açıldı.

TÜBİTAK, öğrencilere ve okurlarına merak etme ve okuma isteği uyandırmak için yayınlarını ücretsiz sunuyor. Bilim ve Teknik dergisinin 1967, Bilim Çocuk dergisinin 1998 ve Meraklı Minik dergisi 2007’den bugüne oluşan arşivlerini ve güncel sayılarını PDF formatında sitede yayınlanıyor.

TÜBİTAK’ın dijital ortamdaki popüler bilim yayını Bilim Genç de ücretsiz sunulan yayınlar arasında.

Online gezebileceğiniz müzeler


Bir çok müze de sanatseverler için online olarak hizmete açıldı.

TÜRKİYE / 3dmekanlar.com

TÜRKİYE / Yapı Kredi Sanal Müzehttp://yapikredisanalmuze.com/

TÜRKİYE / Kültür ve Turizm Bakanlığıhttps://www.ktb.gov.tr/TR-96599/sanal-gezinti.html

 İSPANYA / The Dali Theatre-Museumhttps://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

İNGİLTERE / The British Museumhttps://www.britishmuseum.org/with_google.aspx

FRANSA / The Louvrehttps://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

AMERİKA / National Gallery of Arthttps://www.nga.gov/exhibitions.html

 AMERİKA / Smithsonian National Museum of Natural Historyhttps://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour

 İTALYA / Vatikan Müzesihttp://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en.html

The National Women’s History Museumhttps://www.womenshistory.org/

Google Arts & Culture, onlarca müze, sanat eseri, tarihi eser ve benzeri sanat ve kültür alanını sanal olarak gezmeye imkan veriyor. 

Online gidebileceğin Opera, Bale Tiyatro

undefined

Viyana Devlet Operası

Viyana Devlet Operası, opera ve bale gösterilerini online olarak hizmete açtı. Koronavirüs salgını nedeniyle tüm etkinlikleri iptal edilen Viyana Devlet Operası, opera ve bale gösterilerini ücretsiz olarak erişime açtı.

Opera, 15 Mart 2020 Pazar gününden itibaren “Wiener Staatsoper” adlı dünya çapında ve ücretsiz olarak yayın yapan platform aracılığıyla opera ve bale performanslarının kayıtlarını günlük olarak yayımlayacaklarını duyurdu.

Viyana Devlet Operası’nın yayınları www.staatsoperlive.com adresinden kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak izlenebilir.

Pg Art Gallery

Beyoğlu’nda faaliyet gösteren Pg Art Gallery ise kapılarını ziyaretçilerine kapasa da sergileri online olarak açmaya devam ettirecek. Galeri bu kapsamda 21 Mart’tan itibaren Ayla Turan’ın yeni sergisi “Tehlikeli Oyunlar”ın gösterimini “pgartgallery.com” adresinden gerçekleştirecek.

Nilüfer Kent Tiyatrosu

Bursa Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, koronavirüs salgını nedeniyle evinden çıkamayanların keyifli vakit geçirmesi için arşivindeki oyunlarını ücretsiz çevrimiçi erişime açı.

Arşivde yer alan yetişkin oyunları şöyle: “Kanlı Düğün”, “Romeo ve Juliet”, “İki Efendinin Uşağı”, “III.Reich’in Korku ve Sefaleti”, “Cambazın Cenazesi”, “Titanik Orkestrası” ve “Şark Dişçisi”

Çocuk oyunlar ise şöyle: “Bahçe”, “Grimm Kardeşler”, “Yeni Dünya Bir Uzay Macerası” ve “Nota Çalan Rüzgâr”

New York Metropolitan Operası

Het gün geçmiş performanslarından birini yayınlama kararı aldı. 16 Mart tarihinde paylaşılan uygulama ile her akşam saat 19.30’da yayın gerçekleştiriliyor.

https://www.metopera.org

300 filme ücretsiz erişim imkanı

Dünyanın en önemli belgesel festivallerinden Amsterdam Belgesel Film Festivali(IDFA) festival tarihinden 300 filmi ücretsiz erişime açtı. IDFA’nın erişime açtığı çevrimiçi platformdan izlenebilecek filmler arasında Türkiye yapımı iki belgesel de bulunuyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar (Demsala Dawi: Sewaxan, 2008).

Paris Operası

Nisan ayı sonuna kadar tüm gösterimlerini iptal eden Paris Operası, “operadeparis.fr” adresinden ücretsiz olarak mayıs ayına kadar aralarında “Manon”, “Don Giovanni”, “Kuğu Gölü”, “Sevil Berberi” ve “Carmen”in bulunduğu birçok eseri dışarı çıkamayan sanatseverlerle bir araya getirecek.

undefined

Arkas Sanat Merkezi

İzmir’de yer alan Arkas Sanat Merkezi, 2011’den bu yana sanatseverlerle buluşturduğu 20 sergiyi 3D olarak internet sitesinde ziyarete açarken, son olarak sanatseverlerin izlenimine sunulan “Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi”nin de arasında bulunduğu diğer sergiler “www.arkassanatmerkezi.com” adresinden görülebilecek.

Galeri Soyut

Sanat hayatına 1990’da başlayan Ankara merkezli Galeri Soyut da ziyaretçilerine “www.galerisoyut.com” adresinden resim, heykel ve seramik gibi farklı disiplinlerden açılan birçok karma ve kişisel sergiyi, 3D tur imkanı sunuyor

Sanatorium

Sanatorium‘da Berkay Tuncay’ın “İnsan tuhaf, ne hoyrat, ne şaheser ve nasıl ilkel hayret” başlıklı kişisel sergisini 360° Sanal Tur olarak, evinizden ziyaret edebilirsiniz.

Online çocuklar için etkinlikler

undefined

Çocuk şarkıları besteleyen Şubadap bu akşam (19 Mart Perşembe) saat 20:00’de ücretsiz bir internet konseri yapacak. 45 dakika sürecek konser YouTube kanalı üzerinden izlenebilir. 

Can Çocuk Yayınları yazarları her gün yazdıkları bir kitaptan seçtiği bir öyküyü ya da bölümü okuyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Youtube kanalında “Çocuklar için Bilim Bakalım” videoları izlenebilir. 

Çocuklar için ziyaret edilebilecek müzeler: TateMedKidsNational Museums of Australia. (AÖ)

online ücretsiz oyunlar

undefined

Gold Old Games

Good Old Games (GOG) ise kataloğundaki yaklaşık 30 bilgisayar oyununu #evdekal kampanyası kapsamında ücretsiz sunmaya başladı. Listede Beneath a Steel Sky ve Ultima 4 gibi klasikler de var

Football manager 2020

Futbol tutkunlarının en çok tercih ettiği oyunlardan biri olan Football Manager 2020, twitter hesabından oyunun 25 Mart’a kadar ücretsiz oynanabileceğini duyurdu.

Oyunu hemen şimdi Steam üzerinden ücretsiz oynayabilirsiniz. Bir Steam hesabınız yoksa.**Steam **web sitesini ziyaret edip uygulamayı yükleyerek üyelik oluşturabilirsiniz. Üyelik oluşturduktan sonra Football Manager 2020’yi oyun kütüphanenize indirebilirsiniz. Bu bir haftalık süreçten sonra oyuna devam etmek istiyorsanız oyunu satın almanız gerekecek.

Oyunu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

One thought on “Evde Kal Türkiye! Senin için online ücretsiz dergiler, müzeler operalar, tiyatrolar, oyunlar var.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: