Evde kolonya nasıl yapılır?

Corona virüsü ile kolonya satışları son yılların zirvesinde sanırım. Markette görevli arkadaş bayram da bile bu kadar kolonya satmadık. Şoktayız diyor. Görünen o ki ileri de iş başa düşmek zorunda kalabilir. El dezenfektanı tarifinden sonra kolonya tarifi de burada dursun istedim. Tüm ülke kimyager olup çıkacağız.

Evde limon kolonyası nasıl hazırlanır?

Limon kolonyası malzemeleri:

  • 800 ml etil alkol
  • 15 ml limon esansı
  • 185 ml saf su

Dikkat!

Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kolonyanın mutlaka etil alkolden yapılmış olması gerektiğidir. Piyasada; sertifikasız ve merdiven altı tabiri ile anılan genelde dışarıda seyyar olarak satışı yapılan kolonyaların bir kısmı etil alkole göre çok daha ucuz olan metil alkolden yapılabilmektedir. Metil alkolden yapılan kolonyalar göz ile temas ettiğinde görme yetisinin kaybolmasına kadar çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Metil alkol ayrıca sahte içki yapımında da maliyeti çok ucuz olduğu için kullanılmaktadır. Metil alkol vücutta ağır toksik etki yaratan bir maddedir ve metil alkolden yapılan içkiler içildiği taktirde ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle fiyatı ucuz kolonyalardan uzak durmak gerekir. Bilindik markaların tercih edilmesi her zaman kötü sonuçları büyük ölçüde önler.

Evde kolonyanızı hazırlamak içim aldığınız alkole dikkat edin.

undefined

Öncelikle evde limon kolonyası yapacaksanız; etil alkolün tehlikeli bir madde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yanıcı bu maddeyi kullanmaya karar verirseniz tedbirlerini mutlaka almalısınız.

İşe etil alkol ile limon esansını iyice karıştırarak başlayın.

Daha sonra da saf suyu ilave ederek iyice karışmasını sağlayın.

Bunun ardından ise özel olarak üretilmiş olan kolonya süzme kağıdı veya bezi ile suyu süzmeniz gerekmektedir.

Limon esansı yerine portakal, tarçın, biberiye, lavanta esansları da tercih edebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

r

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: