Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren macun tarifi.

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, bakteri ve virüs gibi birçok mikro organizmayı tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan etkilenme olasılığını azaltmak için çok önemli rol oynuyor.

Corona virüsü konusunda özellikle dikkat etmemiz gereken bu günlerde vücut bağışıklığı güçlü değil ise tehlike çanları çalıyor demektir. Bu durumdan en çok etkilenen ise çocuklar… Yapılan araştırmalar, bağışıklık sisteminin çocukluk döneminde kuvvetlendirilmesinin yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor. Düzenli beslenmenin yanı sıra, çocukların sağlıklı ortamlarda büyümesi, besin destekleri bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. 

Çocukların özellikle bu aylarda zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra takviyelere ihtiyaçları olabilir. Bu dönem de çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek, vücut dirençlerini artırmak için neler yapmalıyız?

undefined

Bağışıklık sistemini güçlendiren macun tarifi

Malzemeler

  • 100 gr üzüm pekmezi
  • 50 gr elma pekmezi
  • 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı
  • 1 çay kaşığı toz tarçın
  • 1 çay kaşığı toz yenibahar

Çocuklarda bağışıklığı güçlendiren macun için tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Sabah ve akşam 1 çay kaşığı içirebilirsiniz. Kaşıkla içmek istemezler ise ekmeğin üzerinde ya da çayla karıştırarak tüketebilirler.

Pekmez, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini sağlıyor, kansızlığa iyi geliyor. Soğuk havalarda tüketildiğinde vücudun ısı dengesini sağlayan pekmez, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve antioksidan etkisi nedeniyle hastalıklara karşı vücudu koruyor.

Büyüklerimizin ‘ölüm dışında her derde deva’ diye andıkları çörek otunun öksürük, baş ağrısı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, astım, romatizma, bağışıklık kaybının neden olduğu hastalıklar ve kanser tedavisinde etkin olduğu bilinmekte. 

Tarçında bulunan güçlü antioksidanlar ve polifenoller, vücudu zararlı olabilecek serbest radikallerle oksidatif hasardan koruyarak genel sağlığı destekler.

Araştırmalar, yenibaharın özellikle mide bakterileri açısından bazı anti-bakteriyel etkileri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bazı yiyeceklere yenibahar eklendiğinde, yemekteki zararlı bakteriler vücuda girmeden önce etkisiz hale geliyor.

Sağlıkla kalın.

Çocuklar için sağlıklı arıştırmalık tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

www.delikizinadresi.com tarafından yayımlandı

içerik üreticisi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: